ЄДРПОУ: 
Пароль: 

Про Асоціацію Діяльність Новини Запитання до СРО Контакти Мапа сайту

11.12.2017

РОЗВИТОК ТОВАРНОГО БІРЖОВОГО РИНКУ В УКРАЇНІ

5 – 7 грудня 2017 року відбулась міжнародна практична конференція «Розвиток товарного біржового ринку», що була організована Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку України спільно з Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору». Представник Асоціації взяв участь у цьому заході.
На конференції виступали представники Комісії США з торгівлі товарними ф’ючерсами (CFTC), інших державних агенцій США, ЄБРР, міжнародних бірж, державних органів України, а також представники українських бірж та приватного сектору. До участі були долучені представники фінансового, агропромислового, енергетичного секторів та науковці.
У фокусі обговорення були такі теми:
• перехід від споту до ф’ючерсів: позабіржова та біржова торгівля;
• як досягнути конвергенції;
• розкриття ціни;
• процес поставки, складська та інша інфраструктура;
• розробка ф’ючерсного контракту, взаємодія між біржою та регулятором щодо товарних контрактів;
• нагляд за торговельною діяльністю та постторгівельним процесом (поставкою);
• механізми клірингу та розрахунків.

Відкриваючи конференцію 5 грудня Роберт Д. Бонд, Керівник Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору в Україні» зауважив: «Товарні ринки дають можливість сільгоспвиробникам управляти ризиками і забезпечувати рентабельність бізнесу. Ці ринки дуже важливі для хеджування, довгострокового планування, тощо. В Україні товарні ринки не розвинені, поки не готові регулятивна і законодавча основа, не достатньо знань про переваги регульованих ринків. Але ми вважаємо, що треба рухатися по шляху розвитку товарних ринків. Потрібно допомагати малим і середнім виробникам рухатися цим шляхом, допомагати їм розвиватися».
Багато речей, як в аграрному, так і в енергетичному секторах протягом останніх років змінилися в кращу сторону, зокрема потужності для зберігання. З іншого боку, є певні моменти, які все ще потребують змін, особливо перевезення.
Зі сторони представників державних органів було наголошено, що потрібно більше ініціатив від учасників ринку, тому що саме вони знають, який ринок та умови будуть кращими для всіх. Україна має сприятливі умови для біржової торгівлі різними товарними групами в наступні кілька років, а держава готова підтримувати ініціативи ринку та створювати більш прозорі умови для такої торгівлі.
Андрій Дресвянніков, Торговельна платформа Agroxy.com, охарактеризував поточний стан агроринку декількома тезами:
· Обсяги внутрішньої торгівлі у 3 рази перевищують експорт (75%/25%) і мають несистемний характер;
· Внутрішні ціни формуються від базису FOB: фактично немає доступного робочого механізму ціноутворення;
· Малі та середні виробники отримують лише 55-65% від експортної ціни;
· Для виробника НДС відіграє ключову роль при прийнятті рішення коли і як продавати.
Руслан Співак з ПАТ «Райффайзен Банк Аваль», вважає, що у горизонті 12-18 місяців потрібне для розвитку ринку законодавство буде прийнято, і тоді через 2-3 роки ми матимемо ринок у початковому, але вже робочому стані.
Олена Ковальова з Міністерства аграрної політики та продовольства України розповіла, що розвиток товарних біржових ринків можливий за чотирьох умов – наявність чітких стандартів по кожній товарній групі, доступна і повна інформація про всі укладені контракти, прозоре ціноутворення, надійні і прогнозовані канали постачання. Вона анонсувала, що у найближчі дні Міністерство підпише з НКЦПФР Меморандум про співпрацю з метою розвитку в Україні ринків товарних деривативів та запровадження використання товарних деривативів суб’єктами господарювання аграрного сектору.
Рубен Беляєв, ТОВ «АДМ Трейдінг Україна», відзначив, «В країні зареєстровано більш ніж 800 зерноскладів, також працює багато незареєстрованих, які використовуються агрофірмами для власних потреб, в той же час у питанні регулювання зерноскладів у нас абсолютний вакуум».
Загалом учасники панелі зауважили, що вузьким місцем ринку є транспортна інфраструктура, в першу чергу залізниця, в той час як порти задовольняють потреби аграріїв.
Цікавою була розповідь Емми Уестон з AgriDigital (Австралія) про технології як важливу частину ринкової інфраструктури, зокрема використання технології блокчейн у торгівлі сільськогосподарською продукцією. AgriDigital вже реілазувало перший пілотний проект зі створення електронного жетону (токену) права власності у блокчейн.

Кевін Пікколі (Комісія з торгівлі товарними ф'ючерсами, CFTC) розповiв про принципи регулювання ринку товарних деривативів у США, про повноваження Комісіі щодо розслідувань правопорушень та підходи до впровадження інновацій. "Це дуже динамічні ринки, які працюють в режимі 24/7, для яких характерна дуже висока волатильність. Комісія має забезпечити чесну прозору торгівлю, без маніпуляцій, зловживань та інших порушень. У центрі нашої уваги - клієнт" - зазначив пан Пікколі.

З боку учасників ринків є не лише інтерес до використання біржових ринків, а й бажання співпрацювати над їх створенням. Як заявив під час виступу на конференції Юрій Вітренко, Директор з розвитку бізнесу НАК «Нафтогаз України»: «Ми повністю підтримуємо біржову торгівлю природним газом і хочемо сприяти створенню біржового ринку газу на практичному рівні. Адже ми працюємо на європейських біржових ринках і розуміємо важливість побудови ефективно працюючого ринку. І ми розуміємо, що будувати цей ринок потрібно на таких умовах – прозорість угод, чесність учасників, верховенство права. Нам потрібне таке регулювання, яке забезпечить дотримання всіх цих умов».
«Після вдалого пілотного проекту по запровадженню торгівлі поставними ф’ючерсними контрактами на зернові, Держрезерв готовий «відпрацювати» можливості та інструменти поставних ф’ючерсів і по нафтопродуктах на своїх нафтових потужностях. Такі проекти є прекрасною можливістю довести ефективність підприємств системи в рамках її реформування» – наголосив Голова Держрезерву Вадим Мосійчук.
Ліквідність торгів інструментами залежить, в першу чергу, від активних фінансових посередників, іншими словами, спекулянтів. Ліквідність не може бути достатньо великою, якщо її сплески, наприклад, на ринку газу, відбуваються, лише коли відбувається місячне балансування спожитих та поставлених об’ємів, - і вихід потрібно шукати в їх щоденному балансуванні. Єдиний центральний контрагент на товарних ринках України надав би можливості більш ефективного управління ризиками та фінансову стабільність.
На конференції також обговорили проблематику впровадження таких інструментів, як аграрні розписки, складські свідоцтва, роботу з ф‘ючерсними контрактами, взаємодію біржі та регулятора щодо контрактів, а також нагляд за торгівельною діяльністю та пост-торгівельним процесом.

З повагою
Асоціація «УФТ»