Нормотворча діяльність, звернення, коментарі, участь у заходах
22 грудня 2018 р.
Асоціація «УФТ» надала до НКЦПФР пропозиції та зауваження до доопрацьованого проекту змін до Правил (умов) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами
Детальніше
Повідомляємо, що 21 грудня Асоціація «УФТ» надала до НКЦПФР пропозиції та зауваження до доопрацьованого проекту змін до Правил (умов) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами: брокерської діяльності, дилерської діяльності, андерайтингу, управління цінними паперами», затверджених рішенням ДКЦПФР від 12.12.2006 № 1449 (далі – Проект змін до Правил).
Напередодні Комітет з торгової діяльності Асоціації «УФТ» розглянув пропозиції апарату Асоціації та членів Асоціації до зазначеного вище проекту та погодив текст таких пропозицій для подання до НКЦПФР.
Асоціація «УФТ» продовжує закликати НКЦПФР до суворого дотримання норм Конституції України та Господарського кодексу України, сприяння конкурентному середовищу, а не обмеження конкуренції серед професійних учасників на фондовому ринку та не встановлення штучних бар’єрів та обмежень для окремих учасників ринку.
Також, на думку Асоціації «УФТ», в рамках взятих Україною зобов’язань по імплементації європейського законодавства до правової бази України, НКЦПФР повинна докладати зусиль для повного та систематичного впровадження на належному законодавчому рівні норм Директиви №2014/65/EU Європейського Парламенту та Ради від 15 травня 2014 р. про ринки фінансових інструментів, якою вносяться зміни у Директиви 2002/92/EC і Директиви 2011/61/EU (MiFid ІІ), у тому числі в частині запровадження інституту кваліфікованого інвестора.
Ознайомитись, з пропозиціями Асоціації «УФТ».
|
21 грудня 2018 р.
20 грудня відбулось засідання Комітету з торгової діяльності Асоціації «УФТ», на якому було розглянуто доопрацьований проект змін до Правил (умов) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами
Детальніше
Повідомляємо, що 20 грудня відбулось засідання Комітету з торгової діяльності Асоціації «УФТ», на якому було розглянуто доопрацьований проект змін до Правил (умов) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами: брокерської діяльності, дилерської діяльності, андерайтингу, управління цінними паперами», затверджених рішенням ДКЦПФР від 12.12.2006 № 1449 (далі – Проект змін до Правил).
За результатами розгляду тексту проекту змін до Правил, розроблених Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, (далі – НКЦПФР), пропозицій, що були висловлені апаратом Асоціації «УФТ» та пропозицій, наданих членами Асоціації «УФТ», члени Комітету з торгової діяльності прийняли наступні рішення:
1. Доопрацьований проект змін до Правил, оприлюднений НКЦПФР, містить важливі для учасників ринку новації, проте потребує доопрацювання та виваженого підходу до запропонованих змін в частині захисту конкуренції на фондовому ринку;
2. Пропозиції та зауваження до доопрацьованого проекту змін до Правил, розроблені апаратом Асоціації «УФТ» та надані членами Асоціації, підтримуються в повному обсязі;
3. Комітет з торгової діяльності Асоціації «УФТ» погоджується з текстом пропозицій та зауважень до доопрацьованого проекту змін до Правил, для направлення його НКЦПФР;
4. У випадку неврахування НКЦПФР пропозицій та зауважень Асоціації «УФТ» та Комітету з торгової діяльності Асоціації «УФТ» до доопрацьованого проекту змін до Правил, на думку Комітету, президент Асоціації «УФТ» має звернутись до Державної регуляторної служби України, Антимонопольного комітету України, Міністерства юстиції України.
Шановні члени Асоціації «УФТ», у випадку наявності у вас питань до діючих або проектних норм законодавства з питань діяльності на фондовому ринку, які ви бажаєте обговорити на засіданнях Комітету з торгової діяльності, або інших комітетів Асоціації «УФТ», прохання надсилати їх на нашу електронну адресу info@aust.com.ua.
Передбачається, що наступне засідання Комітету з торгової діяльності буде присвячено змінам до Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками, що набирають чинності 01.01.2019 року.
|
30 листопада 2018 р.
Проекти змін до Правил (умов) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами та до Положення про провадження депозитарної діяльності обговорили на Комітеті НКЦПФР
Детальніше
30 листопада відбулось спільне засідання Комітету з питань функціонування депозитарних установ та пост-трейдингової інфраструктури та Комітету з питань функціонування торговців фондового ринку та бірж, на якому був присутній представник Асоціації «УФТ».
На засіданні обговорювались проекти змін до нормативно-правових актів з питань здійснення депозитарної діяльності, пов’язані, в першу чергу, із набранням чинності 24 листопада 2018 р. ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо сприяння залученню іноземних інвестицій». Цей Закон передбачає надання можливості відкриття рахунку (рахунків) у цінних паперах іноземною фінансовою установою номінального утримувача в депозитарній установі, право депозитарної установи відкрити рахунок (рахунки) в іноземній фінансовій установі, яка зареєстрована в державі, що є членом Європейського Союзу та/або членом Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) для забезпечення надання своїм клієнтам послуг з обліку цінних паперів іноземних емітентів та обмежень щодо таких цінних паперів.
Зазнають змін: - Положення про порядок звітування депозитарними установами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; - Положення про провадження депозитарної діяльності Вимог до договору про надання послуг з обслуговування рахунку в цінних паперах номінального утримувача; - Положення про провадження депозитарної діяльності; - Положення про клірингову діяльність; - Рішення НКЦПФР «Щодо порядку виконання учасниками фондового ринку рішень Ради національної безпеки і оборони України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)».
Крім того, відповідно до Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» до Положення про провадження депозитарної діяльності вносяться зміни, метою яких є забезпечення виконання Національним агентством функцій, покладених на нього законодавством: забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та/або з управління активами, на які накладено арешт або які конфісковано у кримінальному провадженні.
Також, на засіданні були обговорені пропозиції та зауваження СРО до Правил (умов) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами. Частина пропозицій Асоціації «УФТ» була врахована. Враховано пропозиції виключити дискримінаційну норму щодо можливості надання послуг торговця цінними паперами через програмний модуль (мобільний додаток) виключно банками та зазначити більш узагальнене визначення програмного продукту, а не обмежуватись визначенням мобільного додатку.
На жаль, НКЦПФР не врахувала пропозиції Асоціації «УФТ» щодо виключення, або приведення у відповідність до Директиви №2014/65/EU Європейського Парламенту та Ради від 15 травня 2014 р. про ринки фінансових інструментів, якою вносяться зміни у Директиви 2002/92/EC і Директиви 2011/61/EU (MiFid ІІ), визначення кваліфікованого інвестора та перелік установ та осіб, які можуть бути визнані кваліфікованими інвесторами. НКЦПФР підтвердила, що такі норми необхідно встановлювати на рівні закону України, проте аналогічне визначення та перелік осіб, які віднесено до кваліфікованих, вже міститься у Положенні про порядок здійснення емісії облігацій підприємств та їх обігу, затверджене рішенням НКЦПФР № 425 від 21.06.2018. Тому навести інше визначення НКЦПФР не може.
Найближчим часом вищезазначені проекти будуть винесені на засідання Комісії для схвалення.
|
29 листопада 2018 р.
29 листопада на Комітеті НКЦПФР обговорили проект змін до Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів
Детальніше
29 листопада відбулось спільне засідання Комітету з управління змінами та ризиками та Комітету з питань функціонування емітентів та корпоративного управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, на якому був присутній представник Асоціації «УФТ».
На засіданні обговорювався проект змін до Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів.
НКЦПФР, отримавши від учасників ринку та СРО пропозиції та зауваження до проекту, що був оприлюднений на сайті регулятора, частину пропозицій врахувала та внесла зміни до проекту, але, на жаль, частина пропозицій була відхилена.
Так, НКЦПФР частково врахувала пропозиції учасників ринку щодо зміни строків розкриття особливої інформації про емітента. Емітент на власному веб-сайті повинен якнайшвидше розкрити особливу інформацію. Якщо цінні папери емітента не допущені до торгів на фондовій біржі, то розкриття повинно відбутись не пізніше 10.00 години другого робочого дня після дати вчинення дії, а якщо цінні папери емітента допущені до торгів на фондовій біржі – не пізніше початку торговельної сесії наступного торговельного дня фондової біржі після дати вчинення дії.
Щодо проміжної фінансової звітності, то звітність за 4-й квартал у проекті залишається. Проте емітенти розкривають проміжну інформацію за четвертий квартал у термін не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом, без надання наступних даних: «Інформація про господарську та фінансову діяльність емітента зобов’язання та забезпечення емітента», «Проміжна фінансову звітність» «Висновок про огляд проміжної фінансової звітності».
Також у проекті пропонується закріпити норму, що дозволяє емітенту безпосередньо подати Інформацію до НКЦПФР, а не виключно через особу, яка надає інформаційні послуги на фондовому ринку.
При цьому емітент має право подавати інформацію до НКЦПФР безпосередньо тільки в порядку встановленому Положенням про подання адміністративних даних та інформації у вигляді електронних документів до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13 травня 2011 року № 492, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 червня 2011 року за № 789/19527 (зі змінами).
Слід зазначити, що НКЦПФР розробляє зміни до зазначеного вище Положення про надання адміністративних даних та інформації та планує додати до них технічні стандарти підключення зовнішніх програмно-технічних комплексів (тобто комплексів емітента) до відповідно комплексу НКЦПФР. Зазначимо, що серед вимог до каналу зв’язку у НКЦПФР є вимога відповідності засобів криптографічного захисту інформації нормативним вимогам захисту інформації з обмеженим доступом (конфіденційної інформації), що має бути підтверджено чинним позитивним експертним висновком за результатами державної експертизи у встановленому порядку та (або) їх використання має охоплюватись комплексною системою захисту інформації інформаційно-телекомунікаційної системи суб’єкта подання (емітента) з підтвердженою відповідністю за результатами державної експертизи. Виконання цієї вимоги не буде простим та вимагатиме значних зусиль та часу від емітента.
Найближчим часом проект змін до Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів буде винесений на засідання Комісії для затвердження.
|
27 листопада 2018 р.
Асоціація «УФТ» надала пропозиції до проекту змін до Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів
Детальніше
23 листопада закінчився строк подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку пропозицій та зауважень до проекту змін до Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів.
Асоціація «УФТ» вдячна членам Асоціації, які надіслали свої пропозиції та коментарі до зазначеного вище проекту.
Об’єднавши пропозиції членів Асоціації з власними зауваженнями, Асоціація «УФТ» надала до Комісії порівняльну таблицю до проекту змін, з якою можна ознайомитись перейшовши за посиланням.
Вдячні за співпрацю!
|
27 листопада 2018 р.
22 листопада у Києві відбулась публічна дискусія: Етична поведінка як запорука сталого розвитку бізнесу та ринку, на якій був присутній представник Асоціації «УФТ».
Детальніше
Організаторами дискусії виступили Асоціація інвестиційних професіоналів CFA Ukraine і Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України.
Перша частина дискусії включала в себе виступ директора з етики та професійних стандартів CFA Institute Майкла Макмілана. Виступ був присвячений розгляду реальних етичних дилем, з якими зустрічаються фахівці на фінансовому ринку. Говорили про те, як уникнути «етичних пасток» чи впоратись з ними, та як може допомогти служба комплаєнсу.
Під час другої частини дискусії Григорій Овчаренко, голова підрозділу з управління локальними активами групи ICU, Андрій Рибальченко, генеральний директор УАІБ, Олексій Кий, президент ПАРД та Олексій Соболев, президент CFA Society Ukraine, шукали відповідь на питання; як зробити етичні принципи дієвим механізмом регулювання поведінки учасників фондового ринку.
Представники саморегулівних організацій професійних учасників фондового ринку (СРО) були солідарні, звертаючи увагу на правові обмеження СРО при здійснення контролю етичних стандартів, незважаючи на те, що кожна з асоціацій має власні кодекси етики, які повинні виконуватись членами таких асоціацій, та має досвід при розгляді справ за порушення етичних норм. Такі обмеження виникають, оскільки членами Асоціації є юридичні особи – професійні учасники фондового ринку, а не фізичні особи – сертифіковані фахівці, які безпосередньо контактують з клієнтами.
Як представник ринку, Григорій Овчаренко, зазначив, що прикладом для українського фінансового середовища може бути “Кодекс етики і стандартів професійної поведінки CFA Institute”. Кодекс є своєрідною “Біблією” для власників сертифікату CFA про стандарти професійної поведінки, дотримання цілісності ринків капіталу, обов’язків перед клієнтами, правил інвестиційного аналізу, дотримання етичних стандартів у разі виникнення конфлікту інтересів і вимог до професійної поведінки членів і кандидатів програми CFA. Порушення норм Кодексу у CFA-спільноті вважається неприпустимим і власник сертифікату тричі подумає перед тим, як вчинити будь-яку дію, що не узгоджується з Кодексом.
Крім цього Григорій Овчаренко вважає, що в Україні необхідно підвищувати цінність сертифікату фахівця фондового ринку, через реформування системи підготовки та атестації спеціалістів фондового ринку з обов’язковим додаванням блоку з етичних стандартів, запровадження найкращих практик ведення інвестиційної діяльності, підвищення кваліфікаційних вимог до сертифікованих фахівців, рівня їх знань, посилення відповідальності.
Дискусія, а також питання з зали показали, що сьогодні стандарти етики та питання їх запровадження не мають єдиного підходу, проте усі учасники погоджуються, що етичні стандарти повинні стати такою самою складовою підготовки фахівців фондового ринку, як і знання нормативної бази.
|
12 листопада 2018 р.
Асоціація «УФТ» надала НКЦПФР пропозиції та зауваження до проекту змін до Правил (умов) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами.
Детальніше
НКЦПФР оприлюднила проект змін у формі порівняльної таблиці за посиланням: https://www.nssmc.gov.ua/proects-of-regular/pro-zatverdzhennya-zmn-do-pravil-umov-zdysnennya-dyalynost-z-torgvl-tsnnimi-paperami/. Строк подання пропозицій був до 10 листопада 2018 р.
Асоціація «УФТ» надала Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) свої пропозиції та зауваження до проекту змін до Правил (умов) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами.
Асоціація «УФТ» переконана, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, як орган наділений владними повноваженнями на фондовому ринку, повинна суворо дотримуватись норм Конституції України та Господарського кодексу України, сприяти конкурентному середовищу, а не обмежувати конкуренцію серед професійних учасників на фондовому ринку та не встановлювати штучні бар’єри та обмеження для одних учасників ринку, надаючи при цьому преференції іншим учасникам ринку, які мають однакові дозволи на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку, видані Комісією.
Також в рамках взятих Україною зобов’язань по імплементації європейського законодавства до правової бази України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку повинна докладати зусиль для повного та систематичного впровадження на належному законодавчому рівні норм Директиви №2014/65/EU Європейського Парламенту та Ради від 15 травня 2014 р. про ринки фінансових інструментів, якою вносяться зміни у Директиви 2002/92/EC і Директиви 2011/61/EU (MiFid ІІ).
Ознайомитись з пропозиціями Асоціації «УФТ».
|
6 листопада 2018 р.
Представник Асоціації "УФТ" взяв участь у спільному засіданні Комітету з управління змінами та ризиками та Комітету з питань функціонування емітентів та корпоративного управління НКЦПФР, де обговорювався проект змін до Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів від 03.12.2013 № 2826
Детальніше
01 листопада відбулось спільне засідання Комітету з управління змінами та ризиками та Комітету з питань функціонування емітентів та корпоративного управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), на якому був присутній представник Асоціації.
На спільному засіданні Комітетів обговорювався проект змін до Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів від 03.12.2013 № 2826.
НКЦПФР приводить норми Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів до вимог закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів» від 16.11.2017 № 2210-VIII.
Серед іншого, зазначений вище закон України вносить зміни до закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», які наберуть чинності 01 січня 2019 року щодо розкриття регульованої інформації та діяльності пов’язаною з фондовим ринком, у тому числі діяльністю з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку.
Отже, регулярна (річна та проміжна) та особлива інформація про емітента, як учасника фондового ринку, з 01.01.2019 року має розкриватись шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку.
Для розміщення регульованої інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів емітентам, як і іншим учасника фондового ринку, необхідно буде належним чином оформити свої відносини з АРІФРУ (після проходження АРІФРУ процедури авторизації в НКЦПФР), як особою, що з 01.01.2019 року планує здійснювати діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку.
У випадку здійснення діяльності з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку іншою особою, окрім АРІФРУ, учасники ринку будуть мати можливість на договірних розміщувати регульовану інформацію в базі даних цієї особи, що також буде виконанням норм законодавства.
За проектом інформація про емітента цінних паперів повинна розміщуватись на його веб-сайті (наявність для емітента власного веб-сайту є обов’язковою) у формі електронного документа, придатній для приймання змісту людиною, що може бути необмежено роздрукований та завантажений, із застосуванням електронного підпису уповноваженої особи емітента та, за наявності, кваліфікованої електронної печатки емітента.
Крім того, вносяться зміни до строків розкриття особливої інформації, а саме: на власному веб-сайті емітента така інформація повинна розкриватись негайно, але не пізніше 9:00 години наступного робочого дня після дати вчинення дії.
До складу особливої інформації додаються відомості про зміну адреси власного веб-сайту акціонерного товариства.
Такі строки, на думку НКЦПФР, є дієвим засобом боротьби з інсайдерською діяльністю та заволодінням інсайдерською інформацією.
Також, до переліку проміжної інформації про емітента буде додано інформацію за 4 квартал. НКЦПФР пропонує до інформації за 4 квартал додавати річну фінансову звітність емітента, що не підтверджена аудитором, та розкрити таку інформацію необхідно буде не пізніше 28 лютого року, наступного за четвертим кварталом.
Емітенти, які здійснили публічну пропозицію та/або цінні папери яких допущені до торгів на фондовій біржі в частині включення до біржового реєстру, повинні розкривати календарний план розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку та на власному веб-сайті інформації, документів та повідомлень, оприлюднення яких вимагається відповідно до законодавства, крім особливої інформації не пізніше 31 січня кожного року.
Проект змін, як і передбачено законом, відміняє публікацію річної інформації в офіційному друкованому виданні.
Ознайомитись з повним текстом проекту змін до Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів можна буде на сайті НКЦПФР після його оприлюднення, а також, протягом встановленого у повідомленні про оприлюднення строку, надати свої пропозиції та коментарі до проекту.
|
12 жовтня 2018 р.
В Києві відбувся І Форум "Імплементація acquis ЄС: зловживання ринком & сквіз-аут", організований Асоціацією "Українські Фондові Торговці"
Детальніше
12 жовтня 2018 року в Києві в готелі "Хаятт Рідженсі Київ" відбувся І Форум "Імплементація acquis ЄС: зловживання ринком & сквіз-аут", організований Асоціацією "Українські Фондові Торговці". У Форумі прийняли участь: суддя КГС ВС Людмила Стратієнко Л.В., д.е.н., проф. Ірина Мазур, д.ю.н., проф. Володимир Тертишник, к.т.н., член Ради АУФТ Сергій Антонов, д.е.н., проф. Олена Заруцька, к.е.н., директор фондової біржі «Перспектива» Станіслав Шишков, генеральний директор УАІБ Андрій Рибальченко, адвокат, керуючий партнер «ЮК «Кошовий і Партнери», модератор Форуму Олександр Кошовий, президент АУФТ Єлизавета Ревіло, президент UCMA Сергій Москвін, к.е.н., доцент Людмила Кот, к.ю.н., адвокат Микола Сірий, директор ICU Олег Медведєв, головний редактор «Юридичної газети» Єгор Желтухін, представники B&M, Райффайзен банк Аваль, професійних учасників фондового ринку, апарату Верховного Суду, юридичних компаній, адвокати, правники.
Інститут економіки та прогнозування НАН України прийняв дієву та активну участь у підготовці заходу.
Генеральним інформаційним партнером Форуму виступила «Юридична газета».
Учасники Форуму обговорили механізми та чинники визначення справедливої вартості фінансових інструментів з метою запобігання маніпулюванню ринком, а також у процедурі сквіз-аут. Крім того, як доповідачі, так і учасники заходу, звернули увагу на невідповідність законопроектів, що внесені на розгляд Верховної Ради України, зокрема в частині обсягу повноважень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, змістові законодавства Європейського Союзу (ЄС), а також на ухилення регулятора від захисту прав міноритарних акціонерів в процедурі сквіз-аут, що суперечить міжнародному досвіду та європейській правовій основі.
Під час виступів доповідачів Форуму було розглянуто міжнародні приклади впровадження дієвих механізмів для протидії маніпулюванню ринком, ретельно проаналізовано досвід BaFin (Федеральне управління фінансового нагляду Німеччини) щодо моніторингу, виявлення ознак та реагування на факти маніпулювання ринком з застосуванням сучасного аналітичного програмного забезпечення, а також розкрито практику та особливості інституту відповідальності за зловживання ринком у Сполучених Штатах Америки, практику застосування законодавства ЄС про кримінальні санкції за зловживання ринком. Окремо дослідили польський досвід протидії зловживанню ринком та об'єктивні складнощі імплементації законодавства ЄС в цій сфері.
Учасники та доповідачі під час дискусії констатували, що конвергенція українського законодавства із директивами та регламентами ЄС щодо функціонування регульованих ринків, протидіі зловживанням ринком, щодо акціонерних товариств та корпоративних процедур, в т.ч. сквіз-аут, потребує врахування нерозвинутості національного ринку капіталу, його неліквідності, дефіциту привабливих фінансових інструментів для інвесторів, відсутності чи неактуальності ціноутворення за левовою часткою цінних паперів в біржовому обігу та відсутності публічних компаній.
В контексті національної практики доповідачі звернули увагу на існуючі вади у правозастосуванні з боку регулятора фондового ринку, проблеми та корупціогенні ризики відсутності методологічної бази виявлення ознак маніпулювання та оцінки справедливої ринкової вартості цінних паперів, зокрема, в процедурі сквіз-ауту. Також було зазначено про відсутність експертного судово-забезпечення цих питань, системні вади чинного законодавства про зловживання на фондовому ринку, правову невизначеність кримінальних та адміністративних санкцій, системні проблеми із імплементацією директиви 2014/57/ЄС про кримінальні санкції за зловживання ринком та виконання зобов’язань України з імплементації acquis ЄС.
За підсумками заходу матеріали Форуму буде направлено до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, державних установ, експертних установ, правоохоронних органів.
|
5 жовтня 2018 р.
«Cквиз-аут в Украине», статья члена совета АУФТ Антонова С.М.
Детальніше
|
3 жовтня 2018 р.
28 вересня представник Асоціації взяв участь у спільному засіданні Комітету НКЦПФР з питань функціонування депозитарних установ та посттрейдингової інфраструктури та Комітету з питань функціонування торговців фондового ринку та бірж
Детальніше
28 вересня відбулось спільне засідання Комітету з питань функціонування депозитарних установ та посттрейдингової інфраструктури та Комітету з питань функціонування торговців фондового ринку та бірж.
Серед питань порядку денного було розглянуто доопрацьований проект рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) «Про затвердження Порядку ведення реєстру оцінювачів, які можуть проводити незалежну оцінку у випадках, встановлених законодавством про цінні папери та акціонерні товариства» та проект Рішення Комісії "Про затвердження Змін до Правил (умови) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами: брокерської діяльності, дилерської діяльності, андерайтингу, управління цінними паперами".
Щодо Порядку ведення реєстру оцінювачів, які можуть проводити незалежну оцінку у випадках, встановлених законодавством про цінні папери та акціонерні товариств, то проект був опрацьований профільними саморегулівними організаціями оцінювачів майна та доопрацьований у частині уточнення термінології, вимог до оцінювачів, вимог до включення та виключення оцінювачів з реєстру оцінювачів, які можуть проводити незалежну оцінку у випадках, встановлених законодавством про цінні папери та акціонерні товариства.
Так, у новій редакції проекту розширений перелік напрямів оцінки майна відповідно до кваліфікаційного свідоцтва, які може мати оцінювач для включення його до Реєстру. Крім того, залишається норма щодо обов'язку оцінювача мати чинний європейський/міжнародний сертифікат, але, наразі, Комісія розглядає можливість додати до сертифікатів, виданих міжнародними організаціями АССА/CFА, ще сертифікати, видані Європейською сертифікацією оцінювачів (TEGoVA) та Королівським інститутом дипломованих оцінювачів (RICS).
Щодо проекту Змін до Правил (умови) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами: брокерської діяльності, дилерської діяльності, андерайтингу, управління цінними паперами, то особливої уваги заслуговує спроба додати до тексту нові терміни та норми, наприклад:
1. мобільний додаток – програмний засіб, розміщений в апаратно-програмному середовищі мобільного телефону або іншого електронного пристрою клієнта банку, що виконує функцію засобу ідентифікації та використовується в системах дистанційного обслуговування клієнтів банку, за допомогою якого вчиняються правочини щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів у випадках передбачених Правилами.
Зазначимо, що на сьогоднішній день нормативно-правові акти не забороняють торговцям цінними паперами використовувати у роботі з клієнтами які-небудь мобільні додатки, програмні продукти, кабінет користувача та інше.
2. кваліфіковані інвестори у фінансові інструменти (далі - кваліфіковані інвестори) - інвестори у фінансові інструменти, які володіють вміннями, досвідом та знаннями в галузі ринків капіталу, достатніми для прийняття ними інвестиційних рішень з метою вчинення правочинів щодо фінансових інструментів. Кваліфікованими інвесторами є: 1) міжнародні фінансові організації; 2) іноземні держави та їх центральні банки; 3) держава Україна в особі уповноважених нею органів державної влади, Національний банк України; 4) професійні учасники ринку цінних паперів, банки та страхові компанії; 5) юридичні особи, у тому числі створені за законодавством іншої держави, якщо вони відповідають принаймні двом з таких критеріїв: - підсумок балансу становить не менше 20 мільйонів євро по курсу Національного банку України станом на день останньої річної звітності; - річний чистий дохід від реалізації товарів, робіт і послуг за останній фінансовий рік становить не менше 40 мільйонів євро по курсу Національного банку України станом на день останньої річної звітності; - власні кошти становлять не менше 2 мільйонів євро по курсу Національного банку України станом на день останньої річної звітності.
Слід звернути увагу, що наступне визначення та перелік осіб, які вважається кваліфікованими інвесторами, не відповідає вимогам Директиви Європейського парламенту та Ради від від 15 травня 2014 р. про ринки фінансових інструментів (MiFid II), перелік осіб - кваліфікованих інвесторів штучно звужений Комісією, а також не зазначена процедура, за якою торговець цінними паперами має відносити юридичну особу, відповідно до пп. 5) до кваліфікованих інвесторів.
3. Торговець - банк, який має ліцензію на здійснення депозитарної діяльності депозитарної установи, має право у випадках, передбачених Правилами, укладати договори, зміни до них або розірвання договорів з клієнтами із застосуванням мобільного додатку. Предметом таких правочинів можуть бути: об’єкти інвестування, якщо сторонами правочину є торговець – банк та кваліфіковані інвестори; державні цінні папери та облігації місцевих позик, якщо сторонами правочину є торговець – банк та некваліфіковані інвестори.
Асоціація “УФТ” вважає, що Комісія, пропонуючи наступні зміни, свідомо обмежує конкуренцію на фондовому ринку серед торговців цінними паперами, надаючи права, відмінні від загальних, торговцям цінними паперами, що є банками, що у свою чергу є порушенням норм Конституції України.
З метою подальшого обговорення запропонованих Комісією змін, Асоціацією будуть надіслані до Комісії пропозиції та коментарі до проекту змін до Правил (умови) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами: брокерської діяльності, дилерської діяльності, андерайтингу, управління цінними паперами.
|
14 вересня 2018 р.
13 вересня представник Асоціації взяв участь у засіданні Комітету НКЦПФР з управління змінами та ризиками
Детальніше
13 вересня відбулось засідання Комітету Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - НКЦПФР), на якому був присутній представник Асоціації «УФТ».
На засіданні Комітету розглядались наступні проекти законів України: - проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів» (реєстраційний № 9035 від 03.09.2018); - проект Закону України «Про облігації фондів місцевого розвитку» (реєстраційний № 9023 від 27.08.2018); - доопрацьований проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення виконання зобов’язань за Меморандумом з МВФ в частині розвитку ринків капіталу.
Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів» (реєстраційний № 9035 від 03.09.2018) був поданий до Верховної Ради України групою народних депутатів Демчаком Р.Є., Довбенком М.В., Різаненком П.О., Поляковим М.А.
У пояснювальній записці до проекту зазначено, що проект закону України №9035 розроблений, крім іншого, з метою імплементації до національного законодавства України положень Директиви ЄС № 2014/65/ЄС від 15 травня 2014 року про ринки фінансових інструментів (MiFID II), Регламенту Європейського Парламенту та Ради № 600/2014 від 15 травня 2014 року про ринки фінансових інструментів (MiFIR), Регламенту Європейського Парламенту та Ради № 648/2012 від 4 липня 2014 про позабіржові похідні інструменти, центральних контрагентів і торгові репозитарії (EMIR); Директива № 98/26/ЄС від 19 травня 1998 року про остаточність розрахунків у платіжних системах та системах розрахунків у цінних паперах (Settlement Finality Directive), Директиви № 2002/47/ЄС від 6 червня 2002 року стосовно механізмів застосування фінансової застави (Financial Collateral Directive).
Асоціація «УФТ» наразі проводить аналіз норм проекту закону №9035 на відповідність та повноту відображення норм вищезазначених актів Європейського Союзу. Про результати аналізу буде повідомлено додатково.
НКЦПФР планує підтримувати законопроект №9035, але за умови врахування висловлених нею пропозицій, щодо: - законодавчого врегулювання питань створення та функціонування організованої торгової системи (ОТС), ліцензування діяльності з організації торгівлі на ОТС, розкриття інформації оператором ОТС, встановлення вимог до правил функціонування ОТС тощо. - приведення розміру первинного капіталу інвестиційної фірми, що провадить професійну діяльність з торгівлі фінансовими інструментами, до рівня вимог Європейського союзу, тобто встановити його на рівні 730 тис. євро у грошовій одиниці України. - розповсюдження дії Закону України «Про ринки капіталу» на деривативи, умовами яких не передбачено, що його можуть придбавати і утримувати фінансові установи та деривативи, умовами яких не передбачені грошові розрахунки у вигляді сплати різниць, а винятково поставка продукції на товарному ринку. - врегулювання проблеми правового оформлення існування Комплексної інформаційної системи НКЦПФР та можливості її технічного обслуговування державною установою, що відноситься до сфери управління НКЦПФР; - тощо.
Щодо проекту Закону України «Про облігації фондів місцевого розвитку» (реєстраційний № 9023 від 27.08.2018), то даний законопроект потребує детального обговорення та після цього прийняття рішення НКЦПФР.
Щодо доопрацьований проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення виконання зобов’язань за Меморандумом з МВФ в частині розвитку ринків капіталу, то даним законопроектом пропонується додати професійних учасників фондового ринку до переліку підприємств, що становлять суспільний інтерес.
Крім того, проектом пропонується надати НКЦПФР повноваження аналогічні НБУ, а саме: «протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом НКЦПФР має право відповідно до процедур, установлених нормативно-правовими актами НКЦПФР, відхиляти обрану емітентом, цінні папери якого допущені до торгів на фондовій біржі та/або щодо цінних паперів якого здійснено публічну пропозицію, професійним учасником фондового ринку для проведення зовнішнього аудиту аудиторську фірму або відстороняти аудиторську фірму, яка проводить зовнішній аудит емітента, цінні папери якого допущені до торгів на фондовій біржі та/або щодо цінних паперів якого здійснено публічну пропозицію, професійного учасника фондового ринку».
Зазначається, що даний проект норми розроблений з метою виконання підпункта d пункту 16 Меморандуму між Україною та Міжнародним валютним фондом про економічну і фінансову політику, що передбачає необхідність збереження повноважень НБУ і НКЦПФР встановлювати додаткові стандарти для аудиторів банків та інших регульованих організацій (професійних учасників ринку та емітентів) у прозорий спосіб при прийнятті нового Закону про аудиторську діяльність і створенні нової структури з нагляду за аудиторською професією.
Комітетом НКЦПФР пропонується підтримати доопрацьований проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення виконання зобов’язань за Меморандумом з МВФ в частині розвитку ринків капіталу.
|
30 серпня 2018 р.
30 серпня 2018 року в місті Дніпро відбулася конференція «Зловживання на фондовому ринку».
Детальніше
Організували захід Асоціація «Українські фондові торговці» та ГО «Право і Капітал». Перед участниками виступили спікери конференції: суддя Верховного Суду, секретар судової палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів Ганна Вронська, д.ю.н., професор Володимир Тертишник, адвокат, керуючий партнер ЮК «Кошовий і Партнери» Олександр Кошовий, д.е.н., професор Олена Заруцька, к.е.н., директор ФБ «Перспектива» Станіслав Шишков, к.ю.н., доцент Дмитро Каменський, член ради АУФТ та представник біржової групи «Перспектива» Сергій Антонов. Модератор: керуючий партнер ЮК «Кошовий і Партнери», MBA, адвокат Олександр Кошовий.
У конференції приймали активну участь адвокати, профучасники фондового ринку, представники державних та правоохоронних органів, які мали змогу висловити свою точку зору, задати хвилюючі їх питання та поспілкуватися з колегами на цю та інші теми.
Конференція стала міцним поштовхом для вирішення багатьох проблем, таких як: стан розвитку фондового ринку України та його законодавче забезпечення; ледве йдуча імплементація законодавства ЄС про зловживання ринком.
За основу та як гідний приклад було запропоновано взяти досвід BaFin (Федеральне управління фінансового нагляду Німеччини) у моніторингу, виявленні ознак та реагуванні на факти маніпулювання ринком з застосуванням сучасного аналітичного програмного забезпечення; практику та особливості інституту відповідальності за зловживання ринком у США.
Спікери звернули увагу на існуючі вади у правозастосуванні з боку Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, проблеми та корупціогенні ризики відсутності методологічної бази виявлення ознак маніпулювання та оцінки справедливої ринкової вартості цінних паперів, зокрема, в процедурі сквіз-ауту, повну відсутність експертного судово-забезпечення цих питань. Йшлося про системні вади чинного законодавства про зловживання на фондовому ринку, правову невизначеність кримінальних та адміністративних санкцій, що шкодить побудові прозорого ринку, загалом компрометує фондовий ринок.
Було запропоновано шляхи виправлення ситуації, що склалася на фондовому ринку. Зокрема в аспекті усунення правової невизначеності в першу чергу йдеться про нагальну необхідність імплементації директиви 2014/57/ЄС про кримінальні санкції за зловживання ринком та виконанні зобов’язань України з імплементації acquis ЄС.
В частині усунення корупціогенних ризиків при виявленні ознак маніпулювання запропоновано як обов`язкову передумову правозастосування використовувати системи аналізу даних.
Отже, щоб озвучені проблеми вирішувались, а не замовчувались, як це є зараз, організатори та учасники констатували нагальну необхідність актуалізації та обговорення зазначених питань у більш широкому форматі.
|
3 серпня 2018 р.
02 серпня представник Асоціації взяв участь у засіданні Комітету НКЦПФР з питань IT та захисту інформації.
Детальніше
На засіданні Комітету, крім іншого, розглядався проект рішення НКЦПФР "Про внесення змін до рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13 травня 2011 року № 492" після оприлюднення для надання пропозицій.
Асоціація «УФТ», як й інші СРО, надала свої коментарі до проекту рішення НКЦПФР "Про внесення змін до рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13 травня 2011 року № 492" щодо пропозиції НКЦПФР здійснювати обмін електронними документами (адміністративні дані/звітність) в системі електронного документообігу між ПТК суб’єкта подання та ПТК НКЦПФР виключно за посередництва агента подання.
Асоціація «УФТ» вважає, що Закон України від 16.11.2017 р. № 2210-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощеного ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів», на який посилається НКЦПФР, не містить норм, які б встановлювали для учасників ринку обов’язок подавати звітність та/або адміністративні дані виключно за посередництва агентів подання або норм, які б вносили зміни до Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» щодо такого обов’язку.
Закон України від 16.11.2017 р. № 2210-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощеного ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів» встановлює виключно: види діяльності, пов’язаної з фондовим ринком, що потребує авторизації, вимоги до осіб, які мають намір здійснювати таку діяльність, порядок авторизації, анулювання авторизації, вимоги до діяльності осіб, що здійснюють даний вид діяльності.
Після обговорення, Комітет вирішив відкласти рішення з цього питання до моменту формулювання НКЦПФР відповідних технічних регламентів обміну електронними документами, що будуть застосовуватись до осіб, які матимуть набір здійснювати обмін електронними документами з НКЦПФР.
|
1 серпня 2018 р.
31 липня представник Асоціації взяв участь у спільному засіданні Комітету НКЦПФР з питань стратегії розвитку та економічного аналізу фондового ринку та Комітету з питань корпоративного управління та розвитку інструментів фондового ринку .
Детальніше
На засіданні Комітетів розглядався проект Положення про авторизацію осіб, які мають намір провадити діяльність з надання інформаційних послуг на фондовому ринку, та умови провадження такої діяльності (далі – Положення).
Передбачається, що Положення встановлюватиме порядок та умови авторизації осіб, які мають намір провадити діяльність з надання інформаційних послуг на фондовому ринку, вимоги до такої особи, перелік документів, які подаються до НКЦПФР для проходження авторизації, що буде відбуватись у 2 етапи, порядок ведення Реєстру осіб, уповноважених надавати інформаційні послуги на фондовому ринку, та оприлюднення інформації з нього, а також вимоги до договорів з надання інформаційних послуг на фондовому ринку.
Нагадаємо, що відповідно до закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів» № № 2210-VIII від 16.11.2017 р. НКЦПФР в установленому нею порядку здійснює авторизацію юридичних осіб, які мають намір провадити такі види діяльності з надання інформаційних послуг на фондовому ринку: 1) діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку; 2) діяльність з розповсюдження в режимі безперервного оновлення консолідованої інформації про фінансові інструменти та/або учасників фондового ринку; 3) діяльність з подання звітності та/або адміністративних даних до НКЦПФР.
Крім того вищезазначеним законом України на НКЦПФР покладаються повноваження з визначення порядку ведення та ведення реєстру осіб, уповноважених надавати інформаційні послуги на фондовому ринку, а також здійснення нагляду та контролю за провадженням діяльності з надання інформаційних послуг на фондовому ринку.
З текстом проекту можна буде ознайомитись на сайті НКЦПФР після його оприлюднення з метою обговорення та надання пропозицій.
|
1 серпня 2018 р.
Відбулось чергове засідання Експертно-апеляційна ради Державної регуляторної служби за участі Голови Ради Асоціації "Українські фондові торговці" Петрашко Олексія.
Детальніше
31 липня відбулось чергове засідання Експертно-апеляційна ради Державної регуляторної служби за участі Голови Ради Асоціації "Українські фондові торговці" Петрашко Олексія.
На засіданні Експертно-апеляційної ради було прийнято рішення про перенесення розгляду скарги ТОВ “ІНФОРМАЦІЙНО-ДЕПОЗИТАРНИЙ ЦЕНТР “ГЛОБАЛ” щодо прийняття Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі – НКЦПФР) рішення про анулювання Товариству ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку – діяльності з торгівлі цінними паперами, а саме: діяльності з управління цінними паперами серії АЕ № 642052 від 08.06.2015.
Нагадаємо, що НКЦПФР анулювала ТОВ “ІНФОРМАЦІЙНО-ДЕПОЗИТАРНИЙ ЦЕНТР “ГЛОБАЛ” ліцензію на провадження професійної діяльності на фондовому ринку – діяльності з торгівлі цінними паперами, а саме діяльності з управління цінними паперами серії АЕ №642052 від 08.06.2015 на підставі підпункту 10 пункту 1 розділу ІV Порядку зупинення дії та анулювання ліцензії на окремі види професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів), затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.05.2013 № 816 (далі -Порядок) у зв’язку з нездійсненням ліцензіатом вищевказаного виду професійної діяльності на фондовому ринку протягом року.
Окільки випадок ТОВ “ІНФОРМАЦІЙНО-ДЕПОЗИТАРНИЙ ЦЕНТР “ГЛОБАЛ” є непоодиноким та НКЦПФР досить часто використовує своє право (відповідно до законодавства це саме право, а не обов’язок НКЦПФР) на анулювання ліцензій у зв’язку з нездійсненням ліцензіатом професійної діяльності на фондовому ринку протягом року, Державна регуляторна служба України опрацювала спільно з НКЦПФР та Міністерством економічного розвитку і торгівлі України питання щодо відповідності Порядку зупинення дії та анулювання ліцензії на окремі види професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів), затвердженого рішенням НКЦПФР від 14.05.2013 № 816, вимогам Закону України від 02.03.2015 № 222-VIII “Про ліцензування видів господарської діяльності” в частині підстав для прийняття рішення про анулювання ліцензії, зокрема у зв’язку з нездійсненням ліцензіатом професійної діяльності на фондовому ринку протягом року.
Результатом опрацювання стало рішення: внести зміни до Закону України від 02.03.2015 № 222-VIII “Про ліцензування видів господарської діяльності” в частині підстав для прийняття рішення про анулювання ліцензії, а вже після внесення змін застосовувати положення Порядку зупинення в частині анулювання ліцензій у зв’язку з нездійсненням ліцензіатом професійної діяльності на фондовому ринку протягом року.
Скаргу (апеляцію) ТОВ “ПОЛІСМЕТАЛ-РЕЄСТР” щодо прийняття НКЦПФР постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 03.04.2018 № 118-ЦА-УП-ДУ в частині застосування у відношенні ТОВ “ПОЛІСМЕТАЛ-РЕЄСТР” санкції у вигляді анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку – депозитарної діяльності, а саме: депозитарної діяльності депозитарної установи – серії АЕ № 286844 , було відхилено.
З результатами діяльності Експертно-апеляційної ради маєте можливість ознайомитись за посиланням: http://www.drs.gov.ua/licensing-category/ekspertno-apelyatsijna-rada/.
|
27 липня 2018 р.
Асоціація «УФТ» надала пропозиції до проекту змін до Положення про об’єднання професійних учасників фондового ринку
Детальніше
Асоціація «УФТ», опрацювавши проект рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про затвердження Змін до Положення про об’єднання професійних учасників фондового ринку» (Рішення Комісії від від 27 грудня 2012 року № 1925, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 січня 2013 року за № 182/22714 (зі змінами)), що був оприлюднений на сайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку https://www.nssmc.gov.ua/proects-of-regular/pro-zatverdzhennya-zmn-do-polozhennya-pro-obvdnannya-profesynih-utchasnikv-fondovogo-rinku-2/ (дата оприлюднення – 26.06.2018 р.) надала свої пропозиції та зауваження до нього.
За існуючою редакцією Положення про об’єднання професійних учасників фондового ринку для отримання статусу саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку (далі - СРО) необхідно спочатку отримати статус об’єднання професійних учасників фондового ринку (далі – ОПУФР) і лише потім можливо подати документи для отримання статусу СРО навіть тоді, коли таке об’єднання професійних учасників фондового ринку відповідає вимогам до СРО ще до отримання статусу ОПУФР. Це, безумовно, призводить до, з одного боку, подвійного навантаження на працівників НКЦПФР при неодноразовому розгляді майже тих самих документів, а з іншого, робить процес набуття статусу СРО невиправдано довгим.
Асоціація «УФТ» пропонує передбачити в змінах до Положення про об’єднання професійних учасників фондового ринку можливість подання одним пакетом документів на отримання статусів ОПУФР та СРО та прийняття НКЦПФР рішення про надання статусу одночасно ОПУФР та СРО.
Крім того, НКЦПФР пропонує зобов’язати ОПУФР та СРО подавати до НКЦПФР у паперовій формі річну фінансову звітність разом із аудиторським звітом щодо фінансової звітності за рік (з розкриттям інформації щодо розміру та складу активів ОПУФР та СРО).
Аудиторський звіт щодо фінансової звітності за рік можуть надавати тільки аудитор або аудиторська фірма, включені до реєстру аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності, що ведеться відповідно до Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність.
Асоціація «УФТ» вважає, що НКЦПФР перевищує свої повноваження, зобов’язуючи підзаконним нормативно-правовим актом ОПУ та СРО проводити обов’язковий аудит фінансової звітності, оскільки таки вимоги законами України до об’єднань професійних учасників фондового ринку не встановлені, а НКЦПФР має право лише на отримання фінансової звітності для виконання свої функцій.
Ознайомитись з повним текстом пропозицій Асоціації «УФТ».
|
27 липня 2018 р.
Представник Асоціації взяв участь у засіданні Комітету з питань стратегії розвитку та економічного аналізу фондового ринку
Детальніше
24 липня представник Асоціації взяв участь у засіданні Комітету з питань стратегії розвитку та економічного аналізу фондового ринку (Голова Комітету – Голова НКЦПФР Хромаєв Т.З.)
На засіданні Комітету розглядались проекти законів України, а саме: - проект Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інвесторів від зловживань на ринках капіталу» (реєстраційний № 6303-д від 04.07.2018); - проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» (реєстраційний № 8124 від 15.03.2018); - проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо податку на виведений капітал» (реєстраційний № 8557 від 05.07.2018).
Нагадаємо, що відомий проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інвесторів від зловживань на ринках капіталу №6303 від 06.04.2017 р. був направлений депутатами 17.05.2018 р. на повторне перше читання. Асоціація «УФТ» не підтримувала прийняття законопроекту капіталу №6303 від 06.04.2017 р. та направляла свій аналіз до Верховної Ради України.
Ознайомитись з позицією Асоціації «УФТ».
Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інвесторів від зловживань на ринках капіталу» (реєстраційний № 6303-д від 04.07.2018), поданий депутатом Довбенко М.В., в значній частині дублює проект Закону України №6303 від 06.04.2017 р. Законопроектом пропонується: - надати права НКЦПФР при виконанні своїх функцій діяти самостійно та незалежно, а також заборони втручання в діяльність Комісії (це стосується і відміни державної реєстрації нормативно-правових актів НКЦПФР в Міністерстві юстиції України); - передбачити здійснення фінансування та матеріально-технічного забезпечення НКЦПФР за рахунок спеціального фонду Державного бюджету, джерелами формування якого є надходження від надання НКЦПФР адміністративних послуг, сплати внесків на регулювання учасниками фондового ринку, а також надання НКЦПФР права самостійно розподіляти та розпоряджатися такими коштами; - передбачити особливості порядку прийняття, набуття чинності та оскарження актів НКЦПФР; - врегулювати питання проведення НКЦПФР оцінювання та перевірок; - надати НКЦПФР повноважень проводити перевірки наявності ознак маніпулювання на фондовому ринку та використання інсайдерської інформації, вимагати надання пояснень, документів та інформації під час проведення перевірок, у тому числі в рамках міжнародного співробітництва при наданні допомоги регуляторам фондового ринку іншої держави; - передбачити правові засади здійснення НКЦПФР міжнародного співробітництва, в тому числі обміну інформацією; - передбачити особливості статусу працівників НКЦПФР, які полягають, зокрема у забороні службовцям НКЦПФР, їх подружжю та родичам першого ступеня споріднення входити до органів управління та/або мати у власності акції (частки) професійних учасників фондового ринку, споріднених та афілійованих з ними осіб; - встановити заборону працівникам НКЦПФР (у тому числі колишнім) розголошувати інформацію, що становить професійну таємницю, а також іншу інформацію з обмеженим доступом; - передбачити обов’язковості надання можливості особі, стосовно якої приймається акт НКЦПФР індивідуальної дії, надати свої пояснення щодо суті питання, перед прийняттям такого акту. - інше.
Комітет НКЦПФР прийняв рішення підтримати проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інвесторів від зловживань на ринках капіталу» (реєстраційний № 6303-д від 04.07.2018 р.).
Щодо проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» (реєстраційний № 8124 від 15.03.2018) та проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо податку на виведений капітал» (реєстраційний № 8557 від 05.07.2018), то Комітет НКЦПФР прийняв рішення підтримати ці проекти, за умови врахування зауважень, що будуть надані НКЦПФР.
|
11 липня 2018 р.
Асоціація «УФТ» надала пропозиції до проекту змін до Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками
Детальніше
Асоціація «УФТ», опрацювавши проект рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі – НКЦПФР) «Про внесення змін до Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками», що був оприлюднений на сайті НКЦПФР (дата оприлюднення – 25.06.2018 р.), надала свої пропозиції та зауваження до нього.
НКЦПФР пропонує зобов’язати професійних учасників подавати до НКЦПФР копію звіту аудитора щодо підтвердження прибутку поточного року у паперовому вигляді у строки, передбачені для подання інформації про результати та дані щодо розрахунку пруденційних нормативів до НКЦПФР.
На думку Асоціації «УФТ» цими змінами НКЦПФР ускладнює паперовий документообіг між регулятором та учасниками ринку (при анонсі Голови НКЦПФР про повний перехід на електронний документообіг з учасниками ринку), збільшуючи навантаження та посилюючи тим самим тиск на професійних учасників. Розуміючи, що дії НКЦПФР направлені виключно на контроль за достовірністю інформації, що надається учасниками ринку, Асоціація «УФТ» пропонує НКЦПФР розглянути альтернативу паперовій формі надання аудиторського звіту. Паперову ж форму Асоціація «УФТ» пропонує залишити на випадок питань з боку НКЦПФР та надсилати її виключно на письмовий запит уповноваженої особи НКЦПФР.
Ознайомитись з повним текстом пропозицій Асоціації «УФТ».
|
6 липня 2018 р.
Голова ради та Президент АУФТ взяли участь у круглому столі, присвяченому оновленню та статусу виконання Комплексної програми розвитку фінансового сектору України до 2020 року. Повідомляємо, що 05 липня 2018 року, в Національному банку України відбувся круглий стіл, на якому Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, Національний банк України та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб представили свої звіти за результатами виконання програми по реформуванню фінансового сектору України за другу половину 2017 року – першу половину 2018 року та зазначили, що планують встигнути за півтора роки, на які розрахована Програма та що саме заважає досягненню поставлених цілей. До круглого столу були запрошені представники фінансового ринку та засоби масової інформації.
Детальніше
Голова Комісії Тимур Хромаєв звернув увагу присутніх на те, що сьогодні законодавство з питань небанківського фінансового сектору, на жаль, впроваджується більше хаотично, ніж систематично. Але не зважаючи на це Комісія має певні досягнення та прогрес. Так, за інформацією Комісії:
- пункти Комплексної програми розвитку фінансового сектору України до 2020 року (далі – Програма) щодо рівня корпоративного управління виконані приблизно на 60%;
- пункти Програми щодо запровадження нових фінансовий інструментів виконані лише на рівні 20%. Цей процес гальмується неприйняттям проекту закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» №7055 (зазначимо, що на момент презентації вже було відомо, що Верховна Рада України відхилила зазначений законопроект) та проектів законів України, які ще знаходяться на стадії розробки та стосуються регулювання обігу криптовалют та товаророзпорядчих документів;
- щодо впровадження другого рівня пенсійної системи. Комісією був розроблений законопроект, який оприлюднений для обговорення та Голова Комісії припускає, що в цьому році можливі зрушення в цьому напрямку аж до прийняття цього закону;
- пункти Програми щодо інституційної спроможності та незалежності регулятора. На виконання цих пунктів Програми Комісія очікує прийняття законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інвесторів від зловживань на ринках капіталу» №6303;
- пункти Програми щодо реструктуризації Комісії та запровадження електронного документообігу виконані на 60%. Голова Комісії зазначив, що триває перехід на електронний документообіг Комісії з усім учасниками фондового ринку, а також надання всіх адміністративних послуг в електронному вигляді.
- пункти Програми щодо протидії зловживанням на фондовому ринку виконані лише на 10%. Такий незадовільний результат Голова Комісії пов’язує з відсутністю свідомості та політичного інтересу в прийнятті законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інвесторів від зловживань на ринках капіталу» №6303;
- пункти Програми щодо підвищення стандартів розкриття інформації виконані на 80%, у зв’язку із прийняттям закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів» №2210-VIII та розбудовою нової електронної системи розкриття інформації, яку планується запровадити у 1 кв. 2019 р.
Під час обговорення результатів виконання Програми Голова Ради Асоціації «УФТ» Олексій Петрашко наголосив, що добре те, що ринок має програму розвитку, проходять обговорення результатів її впровадження та оцінка впливу на учасників ринку. Проте Олексій Петрашко вважає за потрібне ще більше наситити програму індикаторами виконання якісними та кількісними, що не будуть пов’язані з оцінкою прийняття або неприйняття якогось законопроекту, розробкою концепції або програми, а будуть відображати стан ринку та результати діяльності суб’єктів на цього ринку.
Повне відео круглого столу.
Текст Комплексної програми розвитку фінансового сектору України до 2020 року у редакції травня 2018 р.
|
5 липня 2018 р.
Представник Асоціації «УФТ» взяв участь у круглому столі «Роль етичних стандартів у формуванні ефективного ринку капіталу»
Детальніше
Представник Асоціації «УФТ» був присутній на круглому столі, організованому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку на тему «Роль етичних стандартів у формуванні ефективного ринку капіталу».
Свою думку щодо необхідності, своєчасності та міжнародного досвіду запровадження етичних стандартів на фондовому ринку висловили:
- заступник керівника Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» Юлія Вітка,
- резидент Асоціації інвестиційних професіоналів CFA Society Ukraine, представник CFA Олексій Соболев,
- член Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Максим Лібанов,
- ректор Українського інституту розвитку фондового ринку Дмитро Леонов,
- керівниця проекту з реформування системи підготовки та сертифікації фахівців фондового ринку в Україні, віце-президентка Київської школи економіки Інна Совсун.
В рамках реформування системи сертифікації фахівців з питань фондового ринку Комісія планує посилити етичні стандарти та зобов’язати їх виконувати. На думку Комісії сьогодні існуючі етичні стандарти носять рекомендаційний характер та не виконуються в повній мірі, оскільки не було жодного «покарання» за їх невиконання чи неналежне виконання.
Крім того, блок щодо етичних стандартів планується включити до тестів, які після завершення реформи будуть здавати бажаючі працювати на фондовому ринку.
Дивитись повне відео круглого столу.
|
21 червня 2018 р.
Комітет НКЦПФР розглянув проект закону України «Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення»
Детальніше
Шановні члени Асоціації «УФТ»! 21 червня представник Асоціації взяв участь у засіданні Комітету з питань стратегії розвитку та економічного аналізу фондового ринку (Голова Комітету – Голова Комісії Хромаєв Т.З.) На засіданні Комітету було розглянуто проект закону України «Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення», який був розроблений Робочою групою під головуванням Члена Комісії Панченко О. С., на підставі Концепції розбудови другого рівня пенсійної системи та Комплексної програми розвитку фінансового сектору України до 2020 року у новій редакції, що раніше була презентована. Під час обговорення представники ринку недержавного пенсійного забезпечення та асоціацій недержавних пенсійних фондів, а також представники окремих учасників фінансового ринку та саморегулівних організацій професійних учасників фондового ринку висловили свої зауваження та коментарі до запропонованих положень законопроекту, що мали не тільки точковий характер, але стосувались і концептуальних питань. Усім учасникам Комітету було запропоновано письмово викласти свої зауваження та пропозиції та найближчим часом надати до Комісії, а тим часом даний проект буде винесений на засідання Комісії та після нього оприлюднений на сайті для обговорення. З повагою, Асоціація «УФТ».
|
20 червня 2018 р.
Представник асоціації взяв участь у засіданні Комітету НКЦПФР з питань стратегії розвитку та економічного аналізу фондового ринку
Детальніше
Шановні члени Асоціації «УФТ»!
20 червня представник Асоціації взяв участь у засіданні Комітету з питань стратегії розвитку та економічного аналізу фондового ринку (Голова Комітету – Голова НКЦПФР Хромаєв Т.З.).
На засіданні Комітету розглядались наступні проекти законів та прийняті наступні рішення:
- щодо проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення корпоративного управління юридичних осіб, акціонером (засновником, учасником) яких є держава» (реєстраційний № 6428д від 30.05.2018) прийнято рішення Комітету: підтримати за умови врахування висловлених пропозицій;
- щодо проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державного регулювання ринків фінансових послуг» (реєстраційний № 8415 від 25.05.2018) прийнято рішення Комітету: підтримати за умови врахування висловлених пропозицій;
- щодо проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функціонування фінансового сектору в Україні» (реєстраційний № 8331 від 27.04.2018) прийнято рішення Комітету: не підтримувати в межах компетенції;
- щодо проекту Закону України «Про удосконалення функціонування фінансового сектору та створення державної банківської групи в Україні» (реєстраційний № 8331-1 від 17.05.2018) прийнято рішення Комітету: не підтримувати в межах компетенції;
- щодо проекту Закону України «Про Національне бюро фінансової безпеки України» (реєстраційний №8157 від 19.03.2018) прийнято рішення Комітету: підтримати за умови врахування висловлених пропозицій;
- щодо проекту Закону України «Про Національне бюро фінансової безпеки України» (реєстраційний №8157-1 від 20.03.2018) прийнято рішення Комітету: підтримати за умови врахування висловлених пропозицій;
- щодо проекту Закону України «Про правові засади організації та діяльності Фінансової поліції» (реєстраційний № 8157-2 від 03.04.2018) прийнято рішення Комітету: підтримати за умови врахування висловлених пропозицій.
Щодо Концепції змін до податкового законодавства щодо гармонізації оподаткування інструментів фінансового сектору запропоновано надати свої коментарі та пропозиції.
З повагою, Асоціація «УФТ».
|
19 червня 2018 р.
19 червня представник Асоціації взяв участь у засіданні Комітету з питань методології та нагляду за функціонуванням інфраструктури фондового ринку
Детальніше
Шановні члени Асоціації «УФТ»!
19 червня представник Асоціації взяв участь у засіданні Комітету з питань методології та нагляду за функціонуванням інфраструктури фондового ринку (Голова Комітету – член НКЦПФР Тарабакін Д.В.).
На засіданні розглядались, серед іншого, наступні проекти:
1. Про схвалення доопрацьованого проекту рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про затвердження Змін до Положення про провадження депозитарної діяльності». Це вже доопрацьований проект, що був раніше оприлюднений для надання пропозицій на сайті НКЦПФР. Проект передбачає доповнення Положення окремою нормою, відповідно до якої депозитарна установа, яка внесла зміни до системи депозитарного обліку щодо зарахування акцій, що є об’єктом приватизації на рахунок у цінних паперах свого депонента, що придбав їх на підставі договору купівлі-продажу згідно вимог законодавства про приватизацію державного та комунального майна, зобов’язана на письмову вимогу органу приватизації надати органу приватизації інформацію про такого власника. Інформація про такого власника та зараховані на його рахунок цінні папери, що є об’єктом приватизації, надається у довільній формі. Проектом врегульовується ряд питань щодо надання до Центрального депозитарію розпоряджень у формі електронного документа та у паперовій формі.
2. Про схвалення проекту рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про затвердження Порядку ведення реєстру оцінювачів, які можуть проводити незалежну оцінку у випадках, встановлених законодавством про цінні папери та акціонерні товариства». Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів» від 16.11.17 № 2210-VIІІ до основних завдань НКЦПФР було додано - встановлення вимог, визначення порядку ведення та ведення реєстру оцінювачів, які можуть проводити незалежну оцінку об’єктів оцінки у випадках, встановлених законодавством про цінні папери та акціонерні товариства. На виконання норм закону НКЦПФР розробила даний проект, яким передбачила, що за заявою суб’єкта оціночної діяльності та у разі відповідності його вимогам НКЦПФР, оцінювач вноситься до Реєстру та отримує свідоцтво на необмежений термін.
3. Про схвалення проекту рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про внесення змін до Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками». Проектом пропонується: врегулювати питання щодо можливості включення балансової вартості акцій приватних акціонерних товариств, які були допущені до обігу на фондовій біржі шляхом включення їх до біржового списку до регулятивного капіталу; врегулювати питання строку, протягом якого допускається використання підтвердженого аудитором прибутку поточного року для розрахунку розміру регулятивного капіталу (власних коштів), а також дати, з якої підтверджений аудитором нерозподілений прибуток на початок звітного року та прибуток поточного року можуть включатись до складу регулятивного капіталу (власних коштів); уточнити окремі питання, що стосуються активів, розподілених за ступенем ризику для розрахунку нормативів адекватності регулятивного капіталу та адекватності капіталу першого рівня та встановити вимогу щодо розрахунку торговцями цінними паперами пруденційних нормативів, крім розрахунку станом на кінець кожного робочого дня, додатково також станом на кінець останнього дня кожного місяця, якщо такий день не є робочим.
4. Про схвалення доопрацьованого проекту рішення «Про затвердження змін до Положення про об’єднання професійних учасників фондового ринку». НКЦПФР пропонує зобов’язати СРО та ОПУ до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським звітом щодо річної фінансової звітності (з розкриттям інформації щодо розміру та складу активів ОПУ, СРО) на власному веб-сайті (у повному обсязі). Аудиторський звіт (Звіт незалежного аудитора) щодо річної фінансової звітності та Звіт щодо огляду фінансової звітності можуть надавати тільки аудитор або аудиторська фірма, включені, у тому числі на період проведення аудиторської перевірки, до реєстру аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності, до розділів Реєстру аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності, що ведеться відповідно до Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність», в частині суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності.
З повним текстом проектів можна буде ознайомитись на сайті НКЦПФР після його оприлюднення з метою обговорення та надання пропозицій.
Якщо Ви бажаєте надати свої пропозиції або коментарі до Порядку реєстрації випуску акцій при збільшенні (зменшенні) розміру статутного капіталу акціонерного товариства, будь ласка, зверніться до Асоціації «УФТ» за телефоном +38 (044) 500-18-92 або на електронну скриньку info@aust.com.ua.
З повагою, Асоціація «УФТ».
|
18 червня 2018 р.
Голова ради та Президент АУФТ взяли участь у засіданні підкомітету з питань взаємодії з громадянським суспільством Комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції щодо процедури squeeze-out
Детальніше
Шановні члени Асоціації «УФТ»!
Повідомляємо, що 18 червня 2018 року під головуванням народного депутата України Луценка І.В. відбулося засідання підкомітету з питань взаємодії з громадянським суспільством Комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції на тему: «Неконституційність Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах» №1983-VІІ. Процедура squeeze-out. Шляхи вирішення проблеми».
До участі у засіданні підкомітету були запрошені представники ЄБРР, НКЦПФР, НДУ, СРО, представники громадських організацій, Інституту економіки та прогнозування Національної академії наук України та представники ринку та міноритарних акціонерів.
На засіданні обговорено аспекти невідповідності як окремих положень Закону України №1983-VІІ так і безпосередньо його у цілісному вигляді Конституції України, а саме (не виключно): - порушення ст. 41 Конституції України, адже примусове відчуження об’єктів права приватної власності, передбачене в частині 5 статті 41 Конституції України, може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості; - порушення ст. 58 Конституції України, якою встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли пом’якшують або скасовують відповідальністю особи (стосується п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України №1983-VІІ що передбачає наступне: «Протягом двох років з дня набрання чинності Законом особа (особи, які діють спільно), яка станом на дату набрання чинності цим Законом є прямо або опосередковано з урахуванням кількості акцій, що належать їй або її афілійованим особам, вже є власником домінуючого контрольного пакета акцій акціонерного товариства (далі - заявник вимоги), має право застосувати положення статті 65-2 Закону України «Про акціонерні товариства» виключно в порядку та на умовах, визначених у цьому пункті.».
Член НКЦПФР Дмитро Тарабакін повідомив, що на сьогоднішній день більше 70 компаній провели процедуру squeeze-out і лише щодо 7 з цих компаній до НКЦПФР були направлені заяви про порушення прав акціонерів з причини заниження ціни викупу акцій компанії (ринкова вартість), визначеної оцінювачем майна. НКЦПФР в свою чергу звернулась до Фонду державного майна з проханням провести експертизу звітів оцінювачів майна за цими компаніями. По окремим звітам отримано висновок, що звіт оцінювача не повною мірою відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна і має значні недоліки, що вплинули на достовірність оцінки, але може використовуватися з метою, визначеною у звіті, після виправлення зазначених недоліків. Проте не відомо, чи були питання у НКЦПФР до товариства, яке обрало саме цього оцінювача майна.
Представниця ЄБРР Яворска Оксана зазначила, що позиція банку щодо закону залишається незмінною – банк підтримує введення такого інструменту захисту інвесторів, як мажоритарних, так і міноритарних акціонерів. Банк погоджується з усіма проблемними питаннями, які було озвучено на засіданні, особливо щодо оцінки активів, проте зауважив, що ця проблема з оцінкою не є новиною, вона вже тягнеться довгий час, проте саме зараз вона стала гостро, оскільки стосується інтересів громадян.
Голова Ради Асоціації «УФТ» Олексій Петрашко наголосив, що завжди питання примусовості дії є конфронтаційними. Норми директиви, що імплементувались до закону України, діють на розвинутих та публічних ринках, а оскільки в України такий ринок на сьогодні відсутній, дослівно застосовувати ці процедури та норми не можна. Ще більшою проблемою треба визнати – поворот дії закону у минуле. Мажоритарні пакети акцій у власників вже існують довгі роки, а міноритарні акціонери – стали власниками акцій в результаті приватизаційних процесів. Ці компанії не залучали кошти за рахунок публічної оферти акцій або облігацій на внутрішньому ринку України. А ми сьогодні намагаємось застосувати норми директиви про пропозиції поглинання, що застосовуються на публічному ринку, до історій, що виникли в постприватизаційний період.
У підсумку засідання члени підкомітету прийняли рішення про створення робочої групи за участю представників громадськості та зацікавлених осіб щодо підготовки проекту конституційного подання з клопотанням до Конституційного Суду України перевірити Закон України №1983-VІІ на відповідність сутнісному змісту Основного Закону держави – Конституції України.
Повне відео засідання.
З повагою, Асоціація «УФТ».
|
13 червня 2018 р.
Асоціація «УФТ» надала пропозиції до проекту рішення НКЦПФР щодо подання адміністративних даних із залучення агентів подання
Детальніше
Асоціація «Українські фондові торговці», опрацювавши проект рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про внесення змін до рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13 травня 2011 року № 492», що був оприлюднений на сайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) https://www.nssmc.gov.ua/proects-of-regular/pro-vnesennya-zmn-do-rshennya-dktspfr-vd-13-travnya-2011-roku-v-492/ (дата оприлюднення – 10.05.2018 р.), надала свої пропозиції та зауваження до цього проекту та звернула увагу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на неприпустимість обмеження права учасників ринку подавати звітність та/або адміністративні дані безпосередньо до регулятора без залучення агентів подання.
Нагадаємо, що НКЦПФР пропонує здійснювати обмін електронними документами (адміністративні дані/звітність) в системі електронного документообігу між ПТК суб’єкта подання та ПТК НКЦПФР виключно за посередництва агента подання.
Асоціація «УФТ» вважає, що Закон України від 16.11.2017 р. № 2210-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощеного ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів», на який посилається НКЦПФР, не містить норм, які б встановлювали для учасників ринку обов’язок подавати звітність та/або адміністративні дані виключно за посередництва агентів подання або норм, які б вносили зміни до Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» щодо такого обов’язку.
Закон України від 16.11.2017 р. № 2210-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощеного ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів» встановлює виключно: види діяльності, пов’язаної з фондовим ринком, що потребує авторизації, вимоги до осіб, які мають намір здійснювати таку діяльність, порядок авторизації, анулювання авторизації, вимоги до діяльності осіб, що здійснюють даний вид діяльності.
Ознайомитись з текстом пропозицій можна за посиланням: http://www.aust.com.ua/NewsView.aspx?news=4300
З повагою, Асоціація «УФТ».
|
1 червня 2018 р.
Комітет НКЦПФР затвердив Концепцію розбудови другого рівня пенсійної системи та Комплексну програму розвитку фінансового сектору України до 2020 року у новій редакції
Детальніше
Шановні члени Асоціації «УФТ»! 31 травня представник Асоціації взяв участь у засіданні Комітету з питань стратегії розвитку та економічного аналізу фондового ринку (Голова Комітету – Голова НКЦПФР Хромаєв Т.З.)
На засіданні Комітету розглядались питання про затвердження Концепції розбудови другого рівня пенсійної системи та Комплексної програми розвитку фінансового сектору України до 2020 року у новій редакції.
Нагадаємо, що Концепція розбудови другого рівня пенсійної системи доступна на сайті НКЦПФР за посиланням https://www.nssmc.gov.ua/documents/proekt-kontsepts-rozbudovi-drugogo-rvnya-pensyno-sistemi/.
Окрім інформації, що міститься у Концепції можна додати щодо алгоритму дії учасника другого рівня пенсійної системи наступне.
Фізична особа – учасник другого рівня має право обрати (вочевидь за наявності доступної, достатньої, правдивої та зрозумілої інформації про компанії з управління активами та недержавні пенсійні фонди ІІІ рівня) компанію з управління активами, яка авторизована для участі у ІІ рівні пенсійної системи, здійснює управління активами другого рівня, та залишити свої активи у Накопичувальному фонді (НФ), який створюється як окрема юридична особа і є неприбутковою організацією, або обрати недержавний пенсійний фонд ІІІ рівня, який буде допущений до активів ІІ рівня пенсійної системи. Якщо фізична особа, майбутній пенсіонер, з якоїсь причини не зможе в заданий проміжок часу визначитись з компанією з управління активами або недержавним пенсійним фондом ІІІ рівня, то його кошти, будуть передані Накопичувальним фондом (НФ) в управління авторизованій компаній з управління активів. Зазначимо, що Концепція передбачає право фізичної особи змінити компанію з управління активами в рамках Накопичувального фонду (НФ) або перевести свої активи до недержавного пенсійного фонду ІІІ рівня.
Наступним етапом є реалізація Концепції розбудови другого рівня пенсійної системи шляхом розробки законів України та інших нормативних актів.
Щодо Комплексної програми розвитку фінансового сектору України до 2020 року у новій редакції, то внесення змін було ініційовано Національним банком України. Зміни щодо фондового ринку, крім іншого, cтосувались строків реалізації заходів та дій Програми, а також напряму А.13 та заходів щодо впровадження нових та розвитку наявних фінансових інструментів (у т. ч. похідних), де з’явились або трансформувались наступні дії: - Законодавче врегулювання функціонування інших нових фінансових інструментів; - Спрощення процедури допуску цінних паперів іноземних емітентів на територію України; - Сприяння розвитку ринку корпоративних боргових цінних паперів шляхом удосконалення захисту прав їх власників; - Забезпечення врегулювання питань обліку аграрних розписок та складських свідоцтв; - Розроблення порядку ведення та впровадження централізованого реєстру виданих векселів; - Розроблення моделі функціонування криптовалют і підготовка відповідних зміни до законодавства враховуючи рекомендації FATF.
Комплексна програма розвитку фінансового сектору України до 2020 року у новій редакції буде оприлюднена після затвердження.
З повагою, Асоціація «УФТ».
|
31 травня 2018 р.
На комітеті НКЦПФР обговорили Порядок реєстрації випуску акцій при збільшенні (зменшенні) розміру статутного капіталу акціонерного товариства
Детальніше
Шановні члени Асоціації «УФТ»! 30 травня представник Асоціації взяв участь у засіданні Комітету з питань корпоративного управління та розвитку інструментів фондового ринку (Голова Комітету – член НКЦПФР Лібанов М.О.)
На засіданні розглядався проект Порядку реєстрації випуску акцій при збільшенні (зменшенні) розміру статутного капіталу акціонерного товариства.
Дія цього Порядку буде поширюватись на акціонерні товариства (крім інститутів спільного інвестування), які здійснюють збільшення або зменшення статутного капіталу, окрім випадків реєстрації випуску акцій при зміні розміру статутного капіталу акціонерного товариства під час приєднання або виділу.
При додатковій емісії акцій у разі збільшення статутного капіталу товариства із залученням додаткових внесків буде здійснюватись реєстрація випуску акцій, реєстрація випуску та затвердження проспекту акцій, реєстрація звіту про результати емісії акцій. Реєстрація випуску акцій та затвердження проспекту акцій здійснюється одночасно.
При збільшенні статутного капіталу товариства за рахунок спрямування до статутного капіталу додаткового капіталу у частині емісійного доходу або спрямування до статутного капіталу прибутку (його частини) буде здійснюватись реєстрація випуску акцій, звіт про результати емісії акцій до реєструвального органу для реєстрації не подається.
При зменшенні статутного капіталу товариства шляхом зменшення номінальної вартості акцій або шляхом анулювання раніше викуплених чи іншим шляхом набутих товариством акцій та зменшення їх загальної кількості буде здійснюватись реєстрація випуску акцій, звіт про результати емісії акцій до реєструвального органу для реєстрації не подається.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР): а) після надходження заяви, рішення про емісію акцій і всіх необхідних документів для реєстрації випуску акцій або реєстрації випуску та затвердження проспекту акцій (без здійснення публічної пропозиції), здійснює реєстрацію випуску акцій, реєстрацію випуску та затвердження проспекту акцій, або відмовляє у відповідній реєстрації протягом 25 робочих днів;
б) при публічній пропозиції цінних паперів емітентом у процесі їх емісії реєстрація випуску акцій, реєстрація випуску акцій та затвердження проспекту акцій здійснюються реєструвальним органом протягом: 20 робочих днів; 10 робочих днів - у разі, якщо в емітента наявні цінні папери, допущені до торгів на фондовій біржі, та/або здійснювалася публічна пропозиція таких цінних паперів.
в) протягом 25 робочих днів з дати отримання заяви та всіх необхідних документів для реєстрації звіту про результати емісії акцій здійснює реєстрацію звіту та видає свідоцтво про реєстрацію випуску акцій або відмовляє в реєстрації;
г) повертає у передбачені вище строки документи емітентові без розгляду в разі їх подання не в повному або з порушенням встановлених Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку вимог до їх оформлення.
Разом із документами у паперовій формі Порядок передбачає надання цих документів в електронній формі. Але слід зауважити, що НКЦПФР буде розглядати виключно пакет документів у паперовій формі. Додавання ж електронної форми це норма з поглядом у майбутнє, оскільки поки що НКЦПФР, на жаль, не готова до обміну інформацією в електронній формі.
Порядок визначає перелік документів, які необхідно буде надати до НКЦПФР для реєстрації: - випуску акцій при збільшенні статутного капіталу товариства шляхом додаткової емісії акцій існуючої номінальної вартості без здійснення публічної пропозиції;
- випуску акцій у разі здійснення публічної пропозиції акцій додаткової емісії існуючої номінальної вартості (крім конвертації конвертованих облігацій в акції);
- випуску акцій у разі збільшення статутного капіталу акціонерного товариства шляхом розміщення акцій додаткової емісії існуючої номінальної вартості шляхом конвертації (обміну) конвертованих облігацій в акції, які відчужуються без публічної пропозиції;
- випуску акцій у разі збільшення статутного капіталу акціонерного товариства шляхом розміщення акцій додаткової емісії існуючої номінальної вартості шляхом конвертації (обміну) конвертованих облігацій в акції, які відчужуються шляхом публічної пропозиції;
- випуску акцій при збільшенні розміру статутного капіталу товариства шляхом підвищення номінальної вартості акцій;
- випуску акцій при зменшенні статутного капіталу.
Крім того, Порядком визначені документи, які надаються до НКЦПФР про здійснення публічної пропозиції у процесі емісії акцій та для реєстрації звіту про результати емісії акцій.
З повним текстом проекту можна буде ознайомитись на сайті НКЦПФР після його оприлюднення з метою обговорення та надання пропозицій.
Якщо Ви бажаєте надати свої пропозиції або коментарі до Порядку реєстрації випуску акцій при збільшенні (зменшенні) розміру статутного капіталу акціонерного товариства, будь ласка, зверніться до Асоціації «УФТ» за телефоном +38 (044) 500-18-92 або на електронну скриньку info@aust.com.ua.
З повагою, Асоціація «УФТ».
|
21 травня 2018 р.
18 травня представник Асоціації взяв участь у засіданні Комітету з питань корпоративного управління та розвитку інструментів фондового ринку
Детальніше
Шановні члени Асоціації «УФТ»! 18 травня представник Асоціації взяв участь у засіданні Комітету з питань корпоративного управління та розвитку інструментів фондового ринку (Голова Комітету – член НКЦПФР Лібанов М.О.) На засіданні розглядався проект Положення про порядок здійснення емісії облігацій підприємств та їх обігу. Серед змін, що пропонуються даним проектом можна виділити наступні: 1. При емісії облігацій розміщення облігацій здійснюється серед заздалегідь визначеного кола осіб, кількість некваліфікованих інвесторів серед яких не може дорівнювати або перевищувати 150 осіб, крім випадку здійснення публічної пропозиції емітентом у процесі емісії. У процесі емісії облігацій може здійснюватись публічна пропозиція. Публічна пропозиція здійснюється в порядку, встановленому цим Положенням, виключно за умови: 1) оприлюднення проспекту, затвердженого Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, якщо інше не встановлено законодавством; 2) виконання вимог статті 29 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»; 3) реєстрації випуску цінних паперів відповідно до вимог цього Положення. Здійснення публічної пропозиції цінних паперів емітентом у процесі їх емісії можливе лише за умови дійсності проспекту відповідно до окремого положення про публічну пропозицію. 2. Емісія облігацій серед заздалегідь визначеного кола осіб без здійснення публічної пропозиції здійснюється з оформленням рішення про емісію облігацій та реєстрацію випуску облігацій в НКЦПФР. В такому разі проспект емісії не оформлюється.
3. Облігації підлягають вільному обігу. Після проведення емісії серед заздалегідь визначеного кола осіб без здійснення публічної пропозиції, власник таких облігацій може продати належні йому облігації іншій особі або особам, при цьому важливо, щоб його пропозиція таким особам не мала характер публічної. 4. Рішення про емісію облігацій (проспект облігацій) може передбачати проведення загальних зборів власників облігацій. У такому разі рішення про емісію облігацій (проспект облігацій) мають передбачати: - порядок скликання та проведення загальних зборів власників облігацій; - компетенцію загальних зборів власників облігацій; - права власників облігацій. Треба підкреслити, що введення інституту загальних зборів власників облігацій є правом емітента. Положення НКЦПФР не містить інформації ані щодо переліку повноважень таких зборів, ані щодо обов’язковості рішень цих зборів. Інша практика існує, наприклад, у Польщі. Закон «Об облігаціях» від 15.01.2015 р. також закріплює право емітента передбачати створення загальних зборів власників облігацій та визначити порядок скликання таких зборів, умови організації, місце проведення та порядок прийняття рішень. Але, у випадку внесення змін до умов емісії облігацій, емітенту вже необхідно отримати згоду загальних зборів власників облігацій, оформлену відповідним рішенням або договором з кожним окремим власником облігацій. 5. Облігації можуть забезпечуватись заставою. В такому разі емітентом укладаються відповідні договори застави щодо забезпечення виконання зобов’язання стосовно погашення основної суми боргу/погашення основної суми боргу та виплати доходу за облігаціями. Облігації вважаються забезпеченими заставою, якщо емітент визначив їх такими в проспекті облігацій або рішенні про емісію облігацій та емітентом буде укладено договори застави з першими власниками облігацій у період розміщення щодо забезпечення виконання зобов'язання щодо погашення основної суми боргу/погашення основної суми боргу та виплати доходу за облігаціями. 6. Доповнено визначення дефолту. Дефолт – одна або декілька обставин, визначених проспектом облігацій або рішенням про емісію облігацій підприємств, які становлять порушення обов’язків емітента або особи, яка надає забезпечення за облігаціями, свідчать про можливість такого порушення в майбутньому або завдають шкоди правам та/або інтересам власників облігацій, та за настання яких власники облігацій набувають права, визначені проспектом облігацій або рішенням про емісію облігацій таких облігацій. У разі відсутності у проспекті облігацій або рішенні про емісію облігацій зазначених обставин ними визначаються обставини щодо неспроможності емітента облігацій виплати власникам облігацій у строк, встановлений проспектом облігацій або рішенням про емісію облігацій, відсоткового доходу за облігації та/або погасити частину чи повну вартість облігацій; З повним текстом проекту можна буде ознайомитись на сайті НКЦПФР після його оприлюднення з метою обговорення та надання пропозицій. З повагою, Асоціація «УФТ».
|
26 квітня 2018 р.
25 та 26 квітня представник Асоціації УФТ прийняв участь у засіданнях Комітету з питань функціонування інституційних інвесторів та інформаційної політики (Голова Комітету – член НКЦПФР Панченко О.С.) та Комітету з питань методології та нагляду за функціонуванням інфраструктури фондового ринку
Детальніше
На Комітетах розглядались серед інших наступні проекти рішень НКЦПФР: - Проект рішення НКЦПФР «Про схвалення проекту рішення НКЦПФР «Про внесення змін до рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13 травня 2011 року № 492 Про затвердження Положення про подання адміністративних даних та інформації у вигляді електронних документів до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку». - Проект рішення НКЦПФР «Про схвалення проекту рішення НКЦПФР «Про затвердження Змін до Порядку обігу, зберігання та знищення електронних документів, що використовуються професійними учасниками депозитарної системи України». Вищезазначені проекти рішень НКЦПФР розроблені з метою приведення норм рішень НКЦПФР у відповідність до Закону України «Про електронні довірчі послуги», який набирає чинності 07.11.2018 р. Крім того, в ході обговорення змін було запропоновано розробити окремий документ, в якому встановити вимоги до Протоколу контролю, що отримують учасники ринку у відповідь на подану звітність або інформацію, зафіксувати яку саме інформацію повинен містити Протокол контролю, а також зазначити типи перевірок поданої звітності або інформації, що проводить НКЦПФР. - Проект рішення Комісії «Про схвалення проекту рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про затвердження Змін до Системи довідників та класифікаторів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку». Зміни передбачають введення нових довідників та класифікаторів для забезпечення подання окремих видів особливої інформації емітентів цінних паперів. - Проект рішення НКЦПФР «Про внесення змін до деяких нормативно - правових актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (щодо приведення у відповідність до вимог законів)». - Проект рішення НКЦПФР «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з організації торгівлі на фондовому ринку». - Проект рішення НКЦПФР «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) – діяльності з торгівлі цінними паперами». - Проект рішення НКЦПФР «Про внесення змін до Порядку та умов видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів)». Вищезазначені проекти пропонується привести у відповідність до вимог Законів України: «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», в редакції, що набирає чинності з 17.06.2019, «Про електронні довірчі послуги», що набирає чинності 07.11.2018 р., «Про внесення змін до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" щодо удосконалення деяких положень», «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність». Оскільки запропоновані зміни стосуються виключно приведення норм вищезазначених положень у відповідність до Законів України, Асоціація «УФТ» надала до НКЦПФР свої редакційні правки до тексту. - Про схвалення проекту рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (щодо приведення у відповідність до вимог законів)». - Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з питань провадження депозитарної та клірингової діяльності. - Про схвалення проекту рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про затвердження Змін до Положення про провадження депозитарної діяльності». Окрім приведення норм вищезазначених положень у відповідність до Законів України: «Про електронні довірчі послуги», що набирає чинності 07.11.2018 р., «Про акціонерні товариства» та ін., норми проектів покликані вирішити низку практичних питань, з якими стикаються професійні учасники. Найближчим часом проекти рішень НКЦПФР будуть оприлюднені на сайті НКЦПФР для обговорення.
|
16 березня 2018 р.
НКЦПФР продовжує змінювати правила діяльності фондових бірж
Детальніше
16 лютого відбулось засідання Комітету Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з питань методології та нагляду за функціонуванням інфраструктури фондового ринку під головуванням члена НКЦПФР - Тарабакіна Д.В.
У зв’язку із набранням чинності Закону України від 16.11.2017 № 2210-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів» Комісією запропоновано низку змін до деяких нормативно-правових актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з питань провадження депозитарної та клірингової діяльності, зокрема: - Порядку направлення акціонерним товариством повідомлень акціонерам через депозитарну систему України, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 07 березня 2017 року № 148, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 березня 2017 року за № 408/302764 (із змінами); - Порядку виплати акціонерним товариством дивідендів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 12 квітня 2016 року № 391, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 квітня 2016 року за № 639/28769 (із змінами); - Вимог до депозитарного договору між депозитарною установою і Центральним депозитарієм цінних паперів, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06 серпня 2013 року № 1410, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 30 серпня 2013 року за № 1498/24030 (із змінами); - Вимог до договору про обслуговування клірингової установи та договору про обслуговування Розрахункового центру, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20 серпня 2013 року № 1526, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 11 вересня 2013 року за № 1569/24101 (із змінами); - Положення про глобальний сертифікат та тимчасовий глобальний сертифікат, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 липня 2013 року № 1332, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 серпня 2013 року за № 1434/23966 (із змінами); - Вимог до договору про обслуговування рахунку в цінних паперах, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06 серпня 2013 року № 1412, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 02 вересня 2013 року за № 1502/24034 (із змінами); - Вимог до договору про обслуговування випусків цінних паперів між емітентом і Центральним депозитарієм, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06 серпня 2013 року № 1413, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 02 вересня 2013 року за № 1500/24032 (із змінами); - Вимог до договору про надання реєстру власників іменних цінних паперів, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15 серпня 2013 року № 1518, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 09 вересня 2013 року за № 1550/24082 (із змінами); - Вимог до договору про проведення розрахунків у цінних паперах за результатами клірингу, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20 серпня 2013 року № 1524, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 11 вересня 2013 року за № 1566/24098 (із змінами); - Вимог до договору про проведення грошових розрахунків за результатами клірингу, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20 серпня 2013 року № 1525, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 11 вересня 2013 року за № 1565/24097 (із змінами); - Вимог до договору про кліринг та розрахунки за правочинами щодо цінних паперів (про надання клірингових послуг), затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20.08.2013 № 1527, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 11.09.2013 за № 1570/24102 (із змінами); - Положення про порядок забезпечення існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 січня 2014 року № 47, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 лютого 2014 р. за № 241/25018 (із змінами).
Також завершується обговорення оновлення регулювання біржового обігу деривативів та, відповідно, запропонованих Комісією змін до Положення про порядок реєстрації змін до правил фондової біржі. Чимало пропозицій учасників було враховано.
З повагою Асоціація "УФТ"
|
9 лютого 2018 р.
НКЦПФР продовжує змінювати правила діяльності фондових бірж
Детальніше
09 лютого відбулось засідання Комітету Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з питань методології та нагляду за функціонуванням інфраструктури фондового ринку під головуванням члена НКЦПФР - Тарабакіна Д.В.
З метою більш глибокого регулювання біржового обігу деривативів Комісія запропонувала другу редакцію змін до Положення про порядок реєстрації змін до правил фондової біржі щодо запровадження в обіг на фондовій біржі деривативів». Маємо відзначити, що регулятор дослухався до значної кількості зауважень представників ринку та знизив бюрократизованість реєстраційних процедур в порівняні з попереднім редакцією.
У зв’язку із набранням чинності Закону України від 16.11.2017 № 2210-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів» також очікується низка змін в Положення про функціонування фондових бірж та Положення щодо порядку взаємодії осіб, що зобов'язані розкривати інформацію на фондовому ринку, з особою, уповноваженою Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку на розміщення інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів». Так, зміни в Положення про функціонування фондових бірж передбачатимуть порядок допуску до торгів на біржі цінних паперів на вимогу їх власника, а не лише емітента. А зміни до порядку розкриття інформації даватимуть практичну можливість акціонерам, які скликають загальні збори, розміщувати повідомлення про їх проведення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР.
З повагою Асоціація "УФТ"
|
2 лютого 2018 р.
НКЦПФР пропонує оновити регулюваня запровадження в обіг на фондовій біржі деривативів
Детальніше
02 лютого відбулось засідання Комітету Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з питань методології та нагляду за функціонуванням інфраструктури фондового ринку під головуванням члена НКЦПФР - Тарабакіна Д.В. Презентовано проект змін до Положення про порядок реєстрації змін до правил фондової біржі щодо запровадження в обіг на фондовій біржі деривативів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 04 серпня 2009 року № 884, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 серпня 2009 року за № 818/16834 (далі – Положення).
Пропонується визначити порядки, з яких складаються правила фондової біржі щодо запровадження в обіг на фондовій біржі деривативів, а саме: - порядок допуску членів фондової біржі та інших осіб до біржових торгів деривативами; - порядок організації та проведення біржових торгів деривативами; - порядок здійснення клірингу та розрахунків за укладеними на фондовій біржі деривативами, порядок здійснення заходів із зниження ризиків невиконання укладених на фондовій біржі деривативів, у тому числі порядок примусового закриття позицій, встановлення лімітів концентрації деривативів з поставкою на певний базовий актив у одного учасника біржових торгів від загального обсягу таких укладених деривативів; - порядок запобігання маніпулюванню цінами та зловживанням при обігу на фондовій біржі деривативів; - порядок здійснення контролю за дотриманням правил фондової біржі щодо запровадження в обіг на фондовій біржі деривативів.
Також може бути розширено обґрунтування, яке надає фондова біржа до Комісії щодо доцільності внесення змін до правил фондової біржі щодо запровадження в обіг на фондовій біржі деривативу на відповідний базовий актив. А саме, обґрунтування повинно містити, зокрема: - опис та результати проведеного фондовою біржею дослідження при виборі базового активу деривативу (аналітичний огляд ринку; опис базового активу, надійність, якість та доступність джерел даних, на підставі яких встановлюються значення/ціна базового активу; аналіз динаміки значення/ціни базового активу за попередні 1- 3 роки; оцінка відповідності фінансового інструменту потребам ринку та клієнтів тощо); - економічне обґрунтування доцільності запровадження відповідного деривативу, що має містити прогнозні показники щодо майбутніх обсягів торгів, пов’язаних з впровадженням нового деривативу, опис програмного продукту та технічних засобів, які будуть використовуватись при укладанні та виконанні деривативів, або інформацію про заплановані заходи та строки їх виконання щодо розробки/придбання програмного продукту та/або технічних засобів, інформацію про наявність маркет-мейкера(ів) для підтримання ліквідності деривативу тощо.
Необхідість надання такої інформації, на думку фахівців Комісії, дозволить переконатись в готовності відповідної фондової біржі в запровадженні в обіг на ній деривативів та наявності достатньо сформованого спот ринку, до якого такі деривативи прив'язуватимуться. Разом з тим, на думку фахівців Асоціації "УФТ" пропоновані зміни створюють передумови для прийняття Комісією рішень спираючись на оцінку доцільності, а не формальне вивчення документів на предмет відповідності законам.
З повагою Асоціація "УФТ"
|
23 січня 2018 р.
Аналіз Проекту Закону України щодо захисту інвесторів від зловживань на ринках капіталу» (реєстр. № 6303 від 06.04.2017)
Детальніше
Асоціацією проаналізовано черговий законопроект, яким планується суттєве розширення повноважень НКЦПФР під егідою виконання міжнародних зобов'язань України. Разом з тим, чимало пропозицій не можуть бути визнані, як єдино можливі або оптимальні способи реалізації таких зобов'язань. Пропоновані для ознайомлення матеріали вже передано профільному комітету Верховної Ради України для врахування в роботі. Позиция АУФТ щодо ПЗУ 6303.
З повагою Асоціація "УФТ"
|
17 січня 2018 р.
Представлено позицію лобістів Проекту Закону "Про ринки капіталу та регульовані ринки" (7055)
Детальніше
17 січня НКЦПФР за підтримки Проекту USAID “Трансформація фінансового сектору” проведено круглий стіл “Чому товарним ринкам потрібні нові фінансові інструменти та як захистити їх учасників (обговорення законопроекту №7055)". Тимур Хромаєв – Голова НКЦПФР, вважає що прийняття законопроекту 7055 дозволить наблизити регулювання фондового ринку України до європейських стандартів. Дмитро Тарабакін – член НКЦПФР вказав на готовність закордонних колег до об'єднання регуляторів ринків цінних паперів з регуляторами похідних на товарних ринках. На його думку, пропоновані нові повноваження НКЦПФР відповідають такому підходу. Юрій Вітренко – головний комерційний директор Групи «Нафтогаз» та Вадим Мосійчук – голова Державного агентства резерву України поділились проблемами, з якими стикались продаючи продукції на організованих товарних ринках а також підкреслили потребу в більш високому рівні органіщації обігу похідних на товарних ринках. Миндагаус Бакас – голова правління «НДУ», слідом за Д. Тарабакіним, приділив увагу інфраструктурним задачам оновлення регулювання товарних ринків. Руслан Демчак – народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань фінансової політики і банківської діяльності, відзначив. Юлія Вітка – заступник керівника Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» та Костянтин Стеценко – керуючий партнер ICU підкреслили важливість розвитку нових фінансових інструментів. Олександр Ольшанський – радник юридичної фірми Sayenko Kharenko та Максим .
Разом з тим, поза увагою учасників круглого столу лишились такі питання, як створення системи стримувань та контролю при наданні НКЦРФР надзвичайних повноважень, як для націоанльної системи державних органів. Круглий стіл в черговий раз підкреслив готовність учасників фондового ринку до конструктивного діалогу та значну кількість невирішених питань на шляху його реформування.
З повагою, Асоціація "УФТ"
|
15 грудня 2017 р.
Представлено для обговорення проект нових принципів корпоративного управління
Детальніше
На круглому столі «Оновлені Принципи корпоративного управління: дороговказ для ринків» 14 грудня , організованому Центром комерційного права за підтримки НКЦПФР, обговорили Принципи корпоративного управління G20/ОЕСР.
Востаннє в Україні Принципи корпоративного управління оновлювались в липні 2014 року як впровадження НКЦПФР стандартизованих та ефективних практик реагування на кризові явища. Наразі очікується її оновлення.
Перегляд принципів корпоративного управління обумовлене не лише змінами в законодавстві останніх років, а й ускладненням інвестиційних стратегій, зростанням потреби упередження ризиків.
Оляна Гордієнко, Директор з управління Європейського банку реконструкції та розвитку наголосила на незадовільному стані корпоративного управління у більшості українських емітентів, відсутності розуміння його значення і переваг від його впровадження. Принципи ОЕСР адресовані, перш за все, органам державної влади, відповідальним за розробку відповідної політики, законотворцям, регуляторам, і вже в другу чергу емітентам.
Обговорення було продовжено на засіданні Комітету НКЦПФР з питань стратегії розвитку та економічного аналізу фондового ринку 15 грудня, де також було представлено проект Концепції запровадження корпоративного управління у професійних учасниках ринків капіталу, розроблений проектним менеджером Проектного офісу «Підтримка фінансових реформ» Оксаною Параскевою.
Пропонується впровадити обов’язкові та рекомендаційні стандарти корпоративного управління в професійних учасниках, змінити підхід до формування та роботи наглядових ради, зниження ризиків, зокрема:
· впровадити створення однорівневих та дворівневих органів управління за європейським зразком;
· перехід до ризик-орієнтованої моделі корпоративного управління, яка спрямована на виявлення, моніторинг, контроль та управління ризиками;
· запровадження пропорційного підходу, який враховує розмір компанії, її суспільно важливе значення, тип бізнес-моделі та інші показники шляхом побудови повної або спрощеної моделі корпоративного управління;
· зміна підходів до узгодження та кваліфікаційних вимог керівних осіб професійних учасників ринків капіталу.
Концепція підготовлена в рамках реалізації Комплексної програми розвитку фінансового сектору України до 2020 року за компонентою А.10 «Підвищення рівня корпоративного управлення у учасниках фінансових ринків».
Презентація Концепції: https://www.slideshare.net/NSSMC/ss-84137213
Текст Концепції: https://www.slideshare.net/NSSMC/ss-84152248
З повагою
Асоціація «УФТ»
|
11 грудня 2017 р.
Представлено проект змін до депозитарної та клірингової діяльності Національного банку України
Детальніше
11 грудня Асоціація взяла участь в засіданні Комітету Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з питань методології та нагляду за функціонуванням інфраструктури фондового ринку під головуванням Тарабакіна Д.В.
Вчергове обговорили проект змін до Положення про функціонування фондових бірж, якими передбачається оновлення вимог лістингу, зупинення торгів державними облігаціями, діяльності маркет-мейкерів.
Також плануються технічні зміни до Положення про об’єднання професійних учасників фондового ринку в частині подання документів при отриманні відповідного статусу.
Андрій Супрун, начальнки Управління депозитарної діяльності НБУ, представив проект постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про провадження депозитарної та клірингової діяльності та забезпечення здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів Національним банком України», якою передбачаються принципові зміни в діяльності (презентація та проект додаються).
У випадку наявності пропозицій до обговорюваних документів просимо надсилати їх на адресу oleksandrsd@aust.com.ua для їх подальшого впровадження Асоціацією.
З повагою Асоціація "УФТ"
|
11 грудня 2017 р.
РОЗВИТОК ТОВАРНОГО БІРЖОВОГО РИНКУ В УКРАЇНІ
Детальніше
5 – 7 грудня 2017 року відбулась міжнародна практична конференція «Розвиток товарного біржового ринку», що була організована Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку України спільно з Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору». Представник Асоціації взяв участь у цьому заході. На конференції виступали представники Комісії США з торгівлі товарними ф’ючерсами (CFTC), інших державних агенцій США, ЄБРР, міжнародних бірж, державних органів України, а також представники українських бірж та приватного сектору. До участі були долучені представники фінансового, агропромислового, енергетичного секторів та науковці. У фокусі обговорення були такі теми: • перехід від споту до ф’ючерсів: позабіржова та біржова торгівля; • як досягнути конвергенції; • розкриття ціни; • процес поставки, складська та інша інфраструктура; • розробка ф’ючерсного контракту, взаємодія між біржою та регулятором щодо товарних контрактів; • нагляд за торговельною діяльністю та постторгівельним процесом (поставкою); • механізми клірингу та розрахунків.
Відкриваючи конференцію 5 грудня Роберт Д. Бонд, Керівник Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору в Україні» зауважив: «Товарні ринки дають можливість сільгоспвиробникам управляти ризиками і забезпечувати рентабельність бізнесу. Ці ринки дуже важливі для хеджування, довгострокового планування, тощо. В Україні товарні ринки не розвинені, поки не готові регулятивна і законодавча основа, не достатньо знань про переваги регульованих ринків. Але ми вважаємо, що треба рухатися по шляху розвитку товарних ринків. Потрібно допомагати малим і середнім виробникам рухатися цим шляхом, допомагати їм розвиватися». Багато речей, як в аграрному, так і в енергетичному секторах протягом останніх років змінилися в кращу сторону, зокрема потужності для зберігання. З іншого боку, є певні моменти, які все ще потребують змін, особливо перевезення. Зі сторони представників державних органів було наголошено, що потрібно більше ініціатив від учасників ринку, тому що саме вони знають, який ринок та умови будуть кращими для всіх. Україна має сприятливі умови для біржової торгівлі різними товарними групами в наступні кілька років, а держава готова підтримувати ініціативи ринку та створювати більш прозорі умови для такої торгівлі. Андрій Дресвянніков, Торговельна платформа Agroxy.com, охарактеризував поточний стан агроринку декількома тезами: · Обсяги внутрішньої торгівлі у 3 рази перевищують експорт (75%/25%) і мають несистемний характер; · Внутрішні ціни формуються від базису FOB: фактично немає доступного робочого механізму ціноутворення; · Малі та середні виробники отримують лише 55-65% від експортної ціни; · Для виробника НДС відіграє ключову роль при прийнятті рішення коли і як продавати. Руслан Співак з ПАТ «Райффайзен Банк Аваль», вважає, що у горизонті 12-18 місяців потрібне для розвитку ринку законодавство буде прийнято, і тоді через 2-3 роки ми матимемо ринок у початковому, але вже робочому стані. Олена Ковальова з Міністерства аграрної політики та продовольства України розповіла, що розвиток товарних біржових ринків можливий за чотирьох умов – наявність чітких стандартів по кожній товарній групі, доступна і повна інформація про всі укладені контракти, прозоре ціноутворення, надійні і прогнозовані канали постачання. Вона анонсувала, що у найближчі дні Міністерство підпише з НКЦПФР Меморандум про співпрацю з метою розвитку в Україні ринків товарних деривативів та запровадження використання товарних деривативів суб’єктами господарювання аграрного сектору. Рубен Беляєв, ТОВ «АДМ Трейдінг Україна», відзначив, «В країні зареєстровано більш ніж 800 зерноскладів, також працює багато незареєстрованих, які використовуються агрофірмами для власних потреб, в той же час у питанні регулювання зерноскладів у нас абсолютний вакуум». Загалом учасники панелі зауважили, що вузьким місцем ринку є транспортна інфраструктура, в першу чергу залізниця, в той час як порти задовольняють потреби аграріїв. Цікавою була розповідь Емми Уестон з AgriDigital (Австралія) про технології як важливу частину ринкової інфраструктури, зокрема використання технології блокчейн у торгівлі сільськогосподарською продукцією. AgriDigital вже реілазувало перший пілотний проект зі створення електронного жетону (токену) права власності у блокчейн.
Кевін Пікколі (Комісія з торгівлі товарними ф'ючерсами, CFTC) розповiв про принципи регулювання ринку товарних деривативів у США, про повноваження Комісіі щодо розслідувань правопорушень та підходи до впровадження інновацій. "Це дуже динамічні ринки, які працюють в режимі 24/7, для яких характерна дуже висока волатильність. Комісія має забезпечити чесну прозору торгівлю, без маніпуляцій, зловживань та інших порушень. У центрі нашої уваги - клієнт" - зазначив пан Пікколі.
З боку учасників ринків є не лише інтерес до використання біржових ринків, а й бажання співпрацювати над їх створенням. Як заявив під час виступу на конференції Юрій Вітренко, Директор з розвитку бізнесу НАК «Нафтогаз України»: «Ми повністю підтримуємо біржову торгівлю природним газом і хочемо сприяти створенню біржового ринку газу на практичному рівні. Адже ми працюємо на європейських біржових ринках і розуміємо важливість побудови ефективно працюючого ринку. І ми розуміємо, що будувати цей ринок потрібно на таких умовах – прозорість угод, чесність учасників, верховенство права. Нам потрібне таке регулювання, яке забезпечить дотримання всіх цих умов». «Після вдалого пілотного проекту по запровадженню торгівлі поставними ф’ючерсними контрактами на зернові, Держрезерв готовий «відпрацювати» можливості та інструменти поставних ф’ючерсів і по нафтопродуктах на своїх нафтових потужностях. Такі проекти є прекрасною можливістю довести ефективність підприємств системи в рамках її реформування» – наголосив Голова Держрезерву Вадим Мосійчук. Ліквідність торгів інструментами залежить, в першу чергу, від активних фінансових посередників, іншими словами, спекулянтів. Ліквідність не може бути достатньо великою, якщо її сплески, наприклад, на ринку газу, відбуваються, лише коли відбувається місячне балансування спожитих та поставлених об’ємів, - і вихід потрібно шукати в їх щоденному балансуванні. Єдиний центральний контрагент на товарних ринках України надав би можливості більш ефективного управління ризиками та фінансову стабільність. На конференції також обговорили проблематику впровадження таких інструментів, як аграрні розписки, складські свідоцтва, роботу з ф‘ючерсними контрактами, взаємодію біржі та регулятора щодо контрактів, а також нагляд за торгівельною діяльністю та пост-торгівельним процесом.
З повагою Асоціація «УФТ»
|
8 грудня 2017 р.
5 грудня відбувся ІІ Міжнародний форум корпоративних директорів, в якому прийняв участь представник Асоціації.
Детальніше
Роль Наглядових рад у побудові моделей корпоративного управління як державних, так і приватних компаній важко переоцінити. Саме на якість рад і топ-менеджерів завжди звертають увагу контрагенти компаній: банки, ділові партнери, інвестори, клієнти.
Події останніх двох років показують, що в Україні, нарешті, відбулися позитивні зрушення у ставленні до Наглядових рад і їх членів – корпоративних директорів.
5 грудня 2017 року представники професійної спільноти корпоративного управління зустрілися в Києві на вже Другому Міжнародному форумі корпоративних директорів, щоб обмінятися досвідом, обговорити новації законодавства і розглянути кейси по створенню і роботі ефективних Наглядових рад. Організаторами форуму другий раз стали Професійна асоціація корпоративного управління (ПАКУ) та Міжнародна фінансова корпорація (IFC), які заручилися підтримкою Британського Посольства в Україні та Центру міжнародного приватного підприємництва (CIPE).
Цього року Форум зібрав близько 200 учасників з України, Великої Британії, США, Нідерландів, Республіки Казахстан, Киргизької Республіки, Республіки Білорусь, Республіки Молдова. Серед них були члени наглядових рад українських та закордонних компаній, представники урядових інституцій та керівники великих та малих компаній, представники інвестиційних компаній, банків та міжнародних організацій, які залучені до процесу становлення та розвитку корпоративного управління та діяльності наглядових рад.
Олександр Окунєв, голова Правління ПАКУ під час відкриття заходу відмітив, що всупереч не дуже позитивним тенденціям та повільному впровадженню реформ корпоративного управління в українських реаліях, зрушення є і вони видимі.
З вітальним словом до учасників Форуму звернулася керівник діяльності IFC в Україні Олена Волошина, наголосивши на важливості запровадження найновіших міжнародних практик корпоративного управління в Україні для підвищення інвестиційної привабливості українських компаній на міжнародному ринку.
Ерік Хонц, керівник програм СІРЕ, відзначив вагомість проведення таких заходів як Міжнародний форум корпоративних директорів в Україні, що вказує на позитивні зрушення в бік запровадження кращих практик corporate governance в українських компаніях публічного та приватного секторів економіки.
Серед експертів Форуму були Ерік Вермулен, віце-президент компанії Philips Lighting (Нідерланди), професор комерційного і фінансового права Тілбурзького університету; Володимир Ігонін, координатор практики корпоративного права/M&A ЮФ «Василь Кісіль і Партнери»; Олексій Долгіх, керуючий партнер Українського офісу компанії Boyden Global Executive Search; Юрій Нікітін, заступник Голови Фонду державного майна України, Ігор Мітюков, Голова Наглядової ради Національного депозитарію України, які протягом всього заходу коментували виступи інших спікерів та висловлювали свою особисту думку щодо почутого.
Члени Ради Національного реєстру корпоративних директорів зосередили увагу учасників на поточній ситуації, викликах та тенденціях у діяльності наглядових рад в Україні. Ігор Мітюков відмітив, що українська законодавча і регуляторна база у сфері корпоративного управління занадто забюрократизована, що міжнародна практика показує рух вперед не під вагою державних регуляторів, а за ініціативою і під впливом приватного сектору економіки. Модератор першої сесії Олексій Долгіх виніс питання Національного реєстру корпоративних директорів в окреме обговорення, щоб дати можливість членам Ради Реєстру висловити свої думки та очікування щодо можливих претендентів на включення до Національного реєстру корпоративних директорів.
Володимир Ігонін зазначив: «Корпоративне врядування в Україні розвивається. Минулого року відома міжнародна рекрутингова компанія проводила опитування власників і топ-менеджерів українських компаній з питань корпоративного врядування. “Василь Кісіль і Партнери” виступили юридичним експертом дослідження. Так, ще торік більше половини опитаних або не розуміли цінності наглядових рад, або не вірили у здатність наглядових рад виправдати вартість власного утримання. За останній рік ситуація помітно змінилася на краще. Ми це відчуваємо у спілкуванні з нашими клієнтами. Все більше власників усвідомлюють важливість і цінність ефективного корпоративного врядування. Тому, надзвичайно корисні такі заходи як Форум корпоративних директорів, на якому учасники можуть поділитися своїм практичним досвідом один з одним».
Керівники компанії НЕК «Укренерго» та юрист компанії Baker McKenzie поділилися досвідом реформи корпоративного управління в державній компанії. «Постійна змінність менеджменту компанії Укренерго та інших подібних компаній – це майже ніщо в порівнянні з постійними блискавичними змінами законодавства, за якими встигнути неможливо», – висловив свою думку Всеволод Ковальчук, т.в.о. керівника ДП «НЕК «Укренерго».
Цікавим виявився досвід створення наглядових рад в українських сімейних компаніях RedHead Family Corporation та Корпорації «Барком». Члени Наглядової ради Корпорації «Барком», а саме: Владислав Бурда, засновник та президент сімейної компанії RedHead Family Corporation, засновник та президент Асоціації власників сімейних компаній FBN-Україна, Андрій Федорів, засновник компанії FEDORIV, Марк Івашко, директор Diligent Partners, Павло Шеремета, засновник Майстерні стратегій PRORYV, Олександр Баворовський та Олег Баран, засновники компанії «Барком» – колективно відповіли на запитання, яку користь має приватна сімейна компанія від впровадження Наглядової ради до структури її управління.
Оляна Гордієнко, директор з управління Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) та модератор цієї сесії, підняла дуже доречне питання, чому виникає потреба в українських сімейних компаніях створювати ради, і чому в одних компаніях ця потреба виникає, а в інших – ні, відтак, чому в одних компаніях ця модель працює, а в інших – ні, доповнив запитання Олександр Окунєв. Владислав Бурда відповів дуже коротко і влучно: «Тільки сильна сім’я і сильний власник може привабити і залучити до спільної роботи сильних особистостей. Для створення Наглядової ради – органу, який керуватиме тобою, потрібна сміливість і внутрішня зрілість, готовність довіряти, слухати і виконувати».
«Рідко коли якийсь директор в Раді представляє інтереси споживача, його бажання, бачення і потреби. Від поведінки споживача дуже часто може залежати розвиток бізнесу. Я представляю інтереси споживача в Раді компанії «Барком»», – зазначив Андрій Федорів, відповідаючи на тезу, що консультантів не варто запрошувати до складу наглядової ради, а краще просто оплачувати їхні консультаційні послуги. Павло Шеремета відмітив, що консультанти роблять дослідження, висловлюють свою думку, отримують оплату і за наслідки реалізації не відповідають, а наглядова рада – це спільне рішення і спільна відповідальність. В свою чергу Марк Івашко доповнив, що завдання консультанта говорити і надати рішення, а член ради повинен слухати і реагувати.
Організатори: Професійна асоціація корпоративного управління (ПАКУ) і Міжнародна фінансова корпорація (IFC).
Офіційний спонсор: компанія «Київстар».
За підтримки: Посольства Великої Британії в Україні та Центру міжнародного приватного підприємництва (CIPE).
Офіційний юридичний партнер: ЮФ «Василь Кісіль і Партнери»
Офіційний енергетичний партнер: енергетична компанія «ДТЕК».
Офіційний HR партнер: компанія Boyden.
Офіційний навчальний партнер: Український інститут корпоративного управління
Партнер сесії: міжнародна юридична фірма Baker McKenzie
Спонсор коктейльного вечора: торгова марка Jack Daniel’s
Event-провайдер: Компанія Event Envoy.
За підтримки: НКЦПФРУ, ФДМУ, УАІБ, ПАРД, АУФТ, АПКБУ, АПУ, компанії Емкон, Незалежної асоціації банків України, ACC, Академії ДТЕК.
Генеральний ТВ партнер: канал «Перший діловий». Генеральний інформаційний партнер: РБК-Україна. Головний новинний медіа партнер: ІА «Інтерфакс-Україна». Юридичний медіа партнер: Юридична газета. Медіа партнер: finpost.com.ua. Інформаційні партнери: Stockworld.com.ua, журнал Strategic Business Review, журнал «ФДК. Фінансовий директор компанії», портал OFFSHOREVIEW.EU
|
4 грудня 2017 р.
НКЦПФР представили концепцію реформування системи сертифікації фахівців фондового ринку
Детальніше
30 листопада на засіданні Комітету з питань стратегії розвитку та економічного аналізу фондового ринку Хромаєвим Т.З. було представлено проект концепції трансформації системи підготовки та атестації фахівців фондового ринку, розроблений НКЦПФР та CFA Society Ukraine.
Автори концепції переконані в низькій якості існуючої системи сертифікації (успішність складання іспитів в межах 98%) та неготовності ринку до саморегулювання в питаннях підготовки та відбору власних працівників. З огляду на таке, пропонується встановити таку систему відбору фахівців, яку унеможливить суб'єктивні фактори в питаннях видачі сертифікатів, передбачати постійне підвищення кваліфікації протягом строку дії сертифікатів.
На переконання Асоціації, систему сертифікації слід міняти не лише якісно, а й структурно. В той час, як НКЦПФР має зосередитись на якості діяльності професійних учасників, останні органічно мають стимули для залучення високопрофесійних фахівців. Отже, в інтересах в першу чергу саме учасників ринку є належний підбір кадрів, а тому їх сертифікації має здійснюватись саморегулівними організаціями професійних учасників ринку цінних паперів. Аналогічним чином ця задача вирішується в Сполучених Штатах Америки та деяких інших країнах з розвинутими інституціями фондового ринку.
З повагою, Асоціація "УФТ"
|
15 листопада 2017 р.
В Експертно-апеляційна рада Державної регуляторної служби розглянули скарги на рішення НКЦПФР
Детальніше
14 листопада відбулось чергове засідання Експертно-апеляційна ради Державної регуляторної служби за участі Голови ради Асоціації "Українські фондові торговці" Петрашко О.Г.
На засіданні Експертно-апеляційної ради вирішено задовольнити скаргу ТОВ «Компанія з управління активами «Перша Інвестиційно-Промислова Група» на Постанову НКЦПФР про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів та фондового ринку від 08.08.2017 № 342-ЦД-1-КУА в частині застосування у відношенні Товариства санкції у вигляді анулювання ліцензій на провадження професійної діяльності на фондовому ринку – діяльності з управління активами інвестиційних інвесторів (діяльності з управління активами), виданої на підставі рішення НКЦПФР від 14.07.2015 № 1013.
Також було відкладено для додаткового вивчення матеріалів розгляд скарги ТОВ "ПЕРША ФОНДОВА БРОКЕРСЬКА КОМПАНІЯ" на Постанову НКЦПФР про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 14.09.2017 № 406-ЦА-УП-Т в частині застосування у відношенні ТОВ "ПЕРША ФОНДОВА БРОКЕРСЬКА КОМПАНІЯ" санкції у вигляді анулювання ліцензій на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з торгівлі цінними паперами, а саме: брокерської діяльності - серії АГ № 580214 від 07.02.2012; дилерської діяльності - серії АГ № 580215 від 07.02.2012; андеррайтингу - серії АГ № 580216 від 07.02.2012.
З результатами діяльності Експертно-апеляційної ради маєте можливість ознайомитись за посиланням: http://www.drs.gov.ua/licensing-category/ekspertno-apelyatsijna-rada/
З повагою, Асоціація "УФТ"
|
15 листопада 2017 р.
В НКЦПФР обговорили проблемні питання призначення тимчасових адміністраторів до депозитраних установ
Детальніше
Асоціація взяла участь в засіданні Комітету Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з питань методології та нагляду за функціонуванням інфраструктури фондового ринку під головуванням Тарабакіна Д.В.
Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено право НКЦПФР призначати тимчасового адміністратора депозитарної установа в низці ситуацій, які наражають на небезпеку інвесторів. Разом з тим, хоча правові підстави існують не один рік років, відсутнє широке правозастосування. Представники Комісії, АУФТ, ПАРД та УАІБ обговорили питання формування кадрових резервів таких тимчасових адміністраторів та дійшли згоди, щодо необхідності внесення змін в нормативно-правові акти задля збереження даних депозитарних установ.
За наявності пропозицій щодо правового регулювання тимчасових адміністрацій депозитарних установ просимо надсилати їх на адресу oleksandrsd@gmail.com
З повагою, Асоціація "УФТ"
|
7 листопада 2017 р.
Відбувся черговий раунд обговорення законопроекту 5592-д
Детальніше
06 листопада Асоціація "УФТ" взяла участь в круглому столі "Публічність акціонерних товариств; новіий зміст, нові перспективи", на якому обговорили законопроект щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів № 5592-д.
В обговоренні взяли участь представники НКЦПФР, ВРу, НБУ, ЄБРР, USAID, професійні учасники фондового ринку та емітенти.
Документом пропонується, що всі публічні акціонерні товариства (станом на дату набрання чинності законом) будуть вважатися такими, що не здійснювали публічну пропозицію цінних паперів. Такими, що здійснили публічну пропозицію, будуть вважатися лише ті емітенти, цінні папери яких будуть перебувати у лістингу фондової біржі на дату набрання чинності законом, а також ті емітенти, які у порядку, встановленому НКЦПФР, оприлюднять заяву, що вони здійснювали публічну пропозицію цінних паперів. До акціонерних товариств, які за цим законопроектом вважатимуться такими, що не здійснювали публічну пропозицію акцій, застосовуватимуться вимоги Закону України «Про акціонерні товариства», які регулюють діяльність приватних акціонерних товариств.
Українські компанії, які виходитимуть на публічний ринок за фінансовими ресурсами за власним бажанням, а не з історичних обставин, повинні будуть прийняти і виконувати високі вимоги відповідно до свого «публічного» статусу. Розкриття регулярної інформації, наявність незалежних директорів у наглядовій раді, комітети наглядової ради – основні, але не всі вимоги до товариств, націлених на залучення інвестиційних ресурсів на ринках капіталу.
Разом з тим, пропоновані зміни викликають низку зауважень щодо впровадження псевдо "ліцензування" для інформаційних агенств на фондовому ринку, необхідності і надалі підтримувати таку активну роль НКЦПФР в процесі випуску цінних паперів. Ці та інші питання неодноразово висвітлювались Асоціацією і раніше.
З повагою Асоціація "УФТ"
|
17 жовтня 2017 р.
Відбулось обговорення особливостей застави цінних паперів, пруденційних нормативів та вимог до лістингу
Детальніше
11 жовтня Асоціація взяла участь в засіданні Комітету Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з питань методології та нагляду за функціонуванням інфраструктури фондового ринку під головуванням Тарабакіна Д.В. Продовжено обговорення питання передачі реєстрових даних при припиненні депозитарними установами діяльності: нині не передбачено отримання згоди заставодержателя при обранні нової депозитарної установи. Не вирішено також питання процедури списання в позасудовому порядку без згоди заставодателя. Планується внесення відповідних змін до Положення про припинення депозитарною установою провадження професійної діяльності на фондовому ринку – депозитарної діяльності» Комісією пропонується внести зміни в Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками та впровадити для вимірювання та оцінки ризиків діяльності з організації торгівлі на фондовому ринку використовуються такий показник, як розмір власних коштів. Обговорено пропозиції з внесення змін до Положення про функціонування фондових бірж щодо вимог до лістингу та маркет-мейкерів.
З повагою, Асоціація "УФТ"
|
27 вересня 2017 р.
НКЦПФР актуалізовано плани щодо реорганізації власних процесів
Детальніше
26 вересня на засіданні Комітету з питань стратегії розвитку та економічного аналізу фондового ринку Хромаєвим Т.З. було презентовано Концепцію операційної моделі НКЦПФР та План дій з впровадження рекомендацій, що були визначені в процесі розробки даної концепції, яку реалізовує у рамках проекту технічної допомогу компанія «ПрайсуотерхаусКуперс» «Посилення ефективності роботи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України» (додаються). Слід відзначити, що розробки "PwC" є логічним резюме виголошених в попередні роки з боку Комісії ініціатив по оптимізації роботи регулятора. Поки лишається під питанням чи буде проведено оцінку ефективності впровадження попередніх планів по оптимізації роботи Комісії в останні роки. Але учасники фондового ринку з нетерпінням очікують змін на краще.
З повагою, Асоціація "УФТ"
|
14 вересня 2017 р.
USAID пропонуються нові механізми для захисту прав споживачів фінансових послуг
Детальніше
Представники Асоціації прийняли участь в організованій USAID конференції 12 вересня «Трансформація фінансового сектору», на якій було презентовано результати дослідження роботи українських фінансових установ на ринку споживчого кредитування на міжнародній конференції «Захист прав споживачів фінансових послуг: шлях до розбудови довіри».
Конференцію проведено у співпраці з Комітетом Верховної Ради України з питань фінансової політики та банківської діяльності, Незалежною асоціацію банків України, Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, Національною комісією, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Основну увагу на конференції буде приділено трьом основним аспектам діяльності Проекту у сфері захисту прав споживачів фінансових послуг, а саме: споживчому кредитуванню, захисту прав споживачів та створенню фінансового омбудсмена. На конференції було презентовано результати дослідження з питань споживчого кредитування (рекламної практики, результатів проведення «таємної» закупівлі та вирішення спорів), дослідження USAID стосовно альтернативних моделей для запровадження захисту прав споживачів фінансових послуг в Україні, а також новий законопроект про фінансового омбудсмена.
Ключові результати першої хвилі дослідження практики роботи на ринку споживчого кредитування свідчать про таке: - 73.6% рекламних матеріалів не містять жодної інформації про вартість кредиту. - у 68% випадків потенційним позичальникам взагалі не надається жодна письмова інформація. - частина договорів про надання споживчого кредиту не містять інформації, що вимагається законодавством, або мають умови, що йому суперечать. Так, у 33% випадків проекти договорів не містили детального розпису сукупної вартості кредиту; у 17% випадків – не містили чіткого графіка платежів; 54% договорів містять умови, якими порушується право позичальника на дострокове повернення кредиту. - більше 50% договорів про надання споживчого кредиту, які пропонувались «таємним покупцям» містять несправедливі умови для позичальника. «Встановлюючи нові стандарти розкриття інформації та протидіючи оманливим методам роботи, цей новий закон сприятиме наданню правдивої інформації на ринку кредитування. Крім того, дуже важливо змінити ставлення та практику взаємодії як кредиторам, так і позичальникам», – зазначила Директор Місії USAID в Україні, Білорусі та Молдові Сюзан Фрітц.
З повагою, Асоціація «УФТ»
|
11 вересня 2017 р.
8 вересня 2017 відбулося засіданні Комітету з питань методології та нагляду за функціонуванням інфраструктури фондового ринку НКЦПФР, на якому, крім іншого, було представлено чергові зміни з Проекту рішення "Про затвердження Змін до Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками", що стосуються методики розрахунку нормативу адекватності регулятивного капіталу та нормативу концентрації кредитного ризику.
Детальніше
У липні 2017 року, НКЦПФР, в межах обговорення проекту змін до «Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками», просило учасників ринку провести попередні розрахунки значень нового нормативу (http://www.aust.com.ua/NewsView.aspx?news=4081).
Асоціація наразі приймає активну участь у розробці та обговоренні даного Проекту, тому у відповідь на зазначений вище лист НКЦПФР, крім даних про попередні розрахунки, було надано зауваження та пропозиції до самого Проекту. Зперечення Асоціації, сформовані внаслідок узагальнення зауважень та пропозицій, отриманих від членів Асоціації. З відповідним листом Асоціації від 23.08.2017 р. можна ознайомитися у відповідній події у цьому ж розділі.
Проект, представлений на засіданні Комітету 08.09.2017 року, враховує більшу частину пропозицій, наданих Асоціацією, в т.ч.: - визначено, яка особа вважається контрагентом з метою розрахунку значень нормативу концентрації кредитного ризику; - змінено періодичність розрахунку нормативу концентрації кредитного ризику: замість розрахунку станом на кожний робочій день, встановлено періодичність - на кінець останнього дня кожного місяця; - змінено перелік нормативів для вимірювання та оцінки ризиків депозитарної діяльності депозитарної установи, що поєднує діяльність з діяльністю з торгівлі цінними паперами. Ознайомитись з порівняльною таблицею.
|
23 серпня 2017 р.
На лист НКЦПФР про проведення попередніх розрахунків значень нових пруденційних нормативів, що вводяться згідно Проекту рішення "Про затвердження Змін до Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками", Асоціацією були надані зауваження та пропозиції, що стосувалися безпосередньо положень Проекту.
Детальніше
|
11 серпня 2017 р.
Представник АУФТ взяв участь в засіданні Комітету з питань методології та нагляду за функціонуванням інфраструктури фондового ринку НКЦПФР, яке проходило під головуванням Тарабакіна Д.В. Розглядався проект змін до Положення про провадження депозитарної діяльності спрямованих на впровадження процедури squeeze out та sell out.
Детальніше
Узгоджено проект змін до Положення про провадження депозитарної діяльності спрямованих на впровадження процедури squeeze out та sell out Задля подальшого провадження механізмів squeeze out та sell out було схвалено останню редакцію змін до Положення про провадження депозитарної діяльності спрямованих на впровадження процедури сформовану на основі пропозицій Ради учасників депозитарної системи НДУ, учасником якої є Асоціації. Надалі очікується оприлюднення та прийняття таких змін НКЦПФР. Ознайомитися з матеріалами порівняльної таблиці. За наявності у вас додаткових пропозицій з приводу наведеного вище проекту пропонуємо направляти їх на адресу oleksandrsd@aust.com.ua для подальшого узагальнення позиції професійної спільної та її ефективного представлення.
|
20 липня 2017 р.
Асоціація надала запит до НКЦПФР стосовно роз’яснення законодавства з фінансового моніторингу.
Детальніше
На численні запити членів Асоціації, стосовно приписів Закону № 1702-VII та Положення № 309, що регулюють дії торговців цінними паперами з ідентифікації клієнтів, Асоціацією було надано запит до НКЦПФР. Предметом запиту є питання стосовно необхідності для торговця цінними паперами ідентифікувати не лише власного клієнта, а й клієнта торговця цінними паперами, що є-контрагентом за договором.
Ознайомитися з текстом запиту Ознайомитися з текстом відповіді
З повагою Асоціація «Українські фондові торговці»
|
19 липня 2017 р.
Представник АУФТ взяв участь в засіданні Комітету НКЦПФР з питань питань стратегії розвитку та економічного аналізу фондового ринку НКЦПФР, яке проходило під головуванням Хромаєва Т.З.
Детальніше
На засіданні було обговорено та схвалено проекти законів України: 1) ПЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо поліпшення інвестиційного клімату в Україні» (реєстраційний № 6540 від 06.06.2017; http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=61950 ), внесеного на розгляд Верховної Ради України Кабінетом Міністрів України, яким пропонуються зміни: - у сфері захисту прав акціонерів – зміни щодо укладення правочинів із заінтересованістю та обов’язковою пропозицією викупу акцій міноритарних акціонерів у випадку придбання контрольного пакету акцій іншою особою; - у сфері правосуддя - подальше впровадження електронних систем комунікацій у господарському судочинстві, удосконалення роботи з доказами; - у сфері забезпечення виконання договірних зобов’язань - надання можливості скористатись правом довірчої власності; - у сфері альтернативного вирішення спорів - повернення до розгляду справ про захист прав споживачів третейськими судами; - у сфері будівництва - встановлення вищих вимог до осіб що розробляють містобудівну документацію, здійснюють архітектурне та інженерно-будівельне проектування, технічний нагляд, експертизи, обстеження та інжинірингову діяльність у будівництві; скасування необхідності замовникам будівництва отримання окремих вихідних даних у сфері цивільного захисту; скасування пайових внесків; встановлення єдиного порядку присвоєння будівельної адреси об’єкту будівництва та адреси закінченому будівництвом об'єкту; - у сфері взаємовідносин держави та суб’єктів господарювання - завершення врегулювання застосування печаток; - у сфері відновлення платоспроможності та банкрутства - зменшення тривалості процедури банкрутства підприємства; - у сфері правочинів з нерухомістю - скасування отримання експертної грошової оцінки земельної ділянки при укладенні договорів щодо таких ділянок;
2) ПЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо поліпшення інвестиційного клімату в Україні» (реєстраційний № 6543 від 06.06.2017; http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=61953 ), внесеного на розгляд Верховної Ради України Кабінетом Міністрів України, яким пропонується: - спрощення процедури реєстрації осіб платниками податку на додану вартість та/або обрання ними спрощеної системи оподаткування; - вдосконалення процедури використання печаток суб’єктами господарювання; - врегулювання порядку оподаткування операцій з передачею майна у довірчу власність як способу забезпечення виконання зобов’язань; - встановлення, що однією з підстав для судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством, за позовами контролюючих органів є підстава, якщо юридична особа — емітент цінних паперів підпадає під ознаки фіктивності; - встановлення, що норми статті 69 ПКУ «Вимоги до відкриття та закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах» цього Кодексу не поширюються на депозитарні установи при відкритті ними рахунків у цінних паперах власникам для обліку прав на належні цим власникам дематеріалізовані цінні папери відповідно до договорів з емітентами цих цінних паперів про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників.
3) ПЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо прийняття рішення про збільшення статутного капіталу акціонерного товариства» (реєстраційний № 6665 від 04.07.2017; http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=62174 ), внесеного на розгляд Верховної Ради України народним депутатом України Різаненком П.О., яким пропонується прийняття рішення загальними зборами акціонерних товариств, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, більше 50 відсотків акцій яких належить державі або господарському товариству, частка держави в якому становить 100 відсотків, про збільшення статутного капіталу товариства простою більшістю голосів акціонерів.
4) ПЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування» (реєстраційний № 6677 від 10.07.2017; http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=62218 ), внесеного на розгляд Верховної Ради України народними депутатами України Солов’єм Ю.І., Веселовою Н.В. та Різаненком П.О., яким пропонується надати працівникам вже з 1 січня 2018 року можливість формувати обов’язкові особисті пенсійні накопичення, за рахунок яких вони у майбутньому одержать додаткове, до їх пенсій із солідарної системи, джерело пенсійних виплат, що певною мірою покращить їх забезпечення у старості. Разом з тим, на думку членів Комітету неможливо здійснити всі організаційні заходи у вказаний строк і було запропоновано відтермінувати таку дату. За наявності у вас додаткових пропозицій з приводу наведеного вище проекту пропонуємо направляти їх на адресу oleksandrsd@aust.com.ua для подальшого узагальнення позиції професійної спільної та її ефективного представлення.
Матеріали комітету
З повагою Асоціація «Українські фондові торговці»
|
14 липня 2017 р.
14 липня представник АУФТ взяв участь в засіданні Комітету НКЦПФР з питань методології та нагляду за функціонуванням інфраструктури фондового ринку, яке проходило під головуванням члена Комісії Тарабакіна Д.В.
Детальніше
Комісія продовжує поступове впровадження вимог європейського законодавства і планує внести зміни, що стосуються, зокрема: - узгодження активів, що зважуються за ступенем ризику при розрахунку кредитного ризику, із активами, що вираховуються з регулятивного капіталу при його розрахунку, шляхом вилучення з переліку активів, зважених за ступенем ризику, активів, які вираховуються з капіталу при розрахунку розміру регулятивного капіталу, для уникнення подвійного пруденційного оцінювання певних груп активів; - запровадження визначення вимог до капіталу для покриття операційного ризику для всіх торговців цінними паперами;- запровадження визначення адекватності регулятивного капіталу з урахуванням у знаменнику показника, крім вимоги до капіталу під кредитний ризик, також вимоги до капіталу під операційний ризик; - впровадження розрахунку торговцями цінними паперами нормативу концентрації кредитного ризику щодо кожного контрагента. Обговорювані на Комітеті матеріали додаються.
Після обговорення з учасникам ринку, заплановано повторне обговорення на наступному засіданні Комітету. Планується провести тестові розрахунки впливу проектів змін на показники професійних учасників.
Асоціацією готуватиметься позиція з приводу таких ініціатив. За наявності у вас додаткових пропозицій з приводу наведеного вище проекту пропонуємо направляти їх на адресу oleksandrsd@aust.com.ua для подальшого узагальнення позиції професійної спільної та її ефективного представлення.
Матеріали комітету
З повагою Асоціація «Українські фондові торговці»
|
13 липня 2017 р.
Засідання Комітету НКЦПФР з питань корпоративного управління та розвитку інструментів фондового ринку, що планувалося 14.07.2017 року, відбулося 13.07.2017 року в електронному форматі
Детальніше
|
10 липня 2017 р.
Представник АУФТ взяв участь в засіданні Комітету з питань функціонування інституційних інвесторів та інформаційної політики, яке проходило під головуванням члена НКЦПФР Панченко О.С.
Детальніше
На засіданні було обговорено та схвалено проекти змін до нормативних актів Комісії, якими регулюється діяльність інститутів спільного інвестування. Такими змінами передбачається відмова від застосування печаток та нотаріального засвідчення копій окремих документів.
За наявності у вас додаткових пропозицій з приводу наведених проектів пропонуємо направляти їх на адресу oleksandrsd@aust.com.ua для подальшого узагальнення позиції професійної спільної та її ефективного представлення.
Матеріали засідання
З повагою Асоціація «Українські фондові торговці»
З повагою, Асоціація «УФТ».
|
14 червня 2017 р.
Як розвиватиметься регулювання РЕПО операцій
Детальніше
Щодо розвитку регулювання РЕПО операцій 14 червня представник АУФТ взяв участь в засіданні Комітету з питань стратегії розвитку та економічного аналізу фондового ринку НКЦПФР, яке проходило під головуванням Хромаєва Т.З. Детальніше:
На засіданні було представлено концепцію впровадження положень Директиви 2002/47/EC та ICMA Global Master Repurchase Agreement (презентація додається), якою пропонується: - включити обтяження за репо-інструментами до кола регулювання законодавства про заставу на рівні із заставою («забезпечувальне обтяження») - ввести поняття «застави фінансових інструментів в обігу» – для забезпечення збереження предмета застави у початковому обсязі, а також зафіксувати здійснення новації у разі недостатності предмета застави. - визначити безумовними операціями з управління рахунком у ЦП операції за договором про приватне забезпечувальне обтяження мають бути. - не вимагати участі торговця відносини з блокування, застави ЦП, а також користування, управління та звернення стягнення на ЦП (за договором між суб’єктами господарювання, де одна зі сторін – фінансова установа, чи де сторонами є інституційні інвестори). - встановити виняток з обтяження іноземної валюти внаслідок забезпечення виконання РЕПО - не повинна потребувати ліцензії.
Найбільш дискусійним було питання повноти впровадження Директиви ЄС, яке передбачає суттєву зміну в діловій практиці. Як відзначив представник юридичної компанії Sayenko Kharenko, Директиви ЄС не слід сприймати як імператив обов’язковий для повного виконання, вони скоріше є дороговказом, що імплементується відповідно до нормотворчих практик кожної конкретної країни.
За наявності у вас додаткових пропозицій з приводу наведеного вище проекту пропонуємо направляти їх на адресу oleksandrsd@aust.com.ua для подальшого узагальнення позиції професійної спільної та її ефективного представлення.
Ознайомитися з презентацією «ПРОПОЗИЦІЇ ЩОДО ВРЕГУЛЮВАННЯ РЕПО ОПЕРАЦІЙ»
З повагою Асоціація «Українські фондові торговці»
|
12 червня 2017 р.
Асоціація надала запит до Державної регуляторної служби стосовно наявності підстав для переоформлення ліцензій у зв’язку із перетворення ліцензіата – акціонерного товариства у інше господарське товариство.
Детальніше
Відповідно до Закону № 1983-VIII від 23.03.2017 року, булі внесені зміни до Закону України «про ліцензування видів господарської діяльності», а саме визначено, що не є підставою для переоформлення ліцензії зміна типу товариства у зв’язку з перетворенням ліцензіата. Проте нормативні документи НКЦПФР не приведені у відповідність до чинного законодавства.
Ознайомитися з текстом запиту Ознайомитися з текстом відповіді
З повагою Асоціація «Українські фондові торговці»
|
12 червня 2017 р.
Асоціація надала запит до НБУ стосовно роз’яснення законодавства щодо ліцензування операцій на фондовому ринку.
Детальніше
На численні запити членів, Асоціація надала запит до НБУ з проханням визначити перелік операцій з цінними паперами, що пов’язані з переходом прав власності на цінні папери та є валютними операціями у розумінні Декрету КМУ «Про систему валютного регулювання»,
Ознайомитися з текстом запиту Ознайомитися з текстом відповіді
З повагою Асоціація «Українські фондові торговці»
|
9 червня 2017 р.
Відбулось чергове засідання Експертно-апеляційної ради Державної регуляторної служби України
Детальніше
08 червня на черговому засідання Експертно-апеляційної ради Державної регуляторної служби України за участі представника Асоціації відбувся розгляд по суті низки звернень ліцензіатів щодо дій органів ліцензування. Питання пов’язані з діяльністю професійних учасників фондового ринку наразі не розглядались.
З повагою Асоціація «Українські фондові торговці»
|
7 червня 2017 р.
Представник АУФТ взяв участь в засіданні Комітету з питань функціонування інституційних інвесторів та інформаційної політики НКЦПФР, яке проходило під головуванням Панченко О.С.
Детальніше
На засіданні Комітету повторно обговорювалось вже доопрацьований проект рішення НКЦПФР «Про затвердження Положення про порядок проведення конкурсу з визначення уповноважених рейтингових агентств та порядок ведення Державного реєстру уповноважених рейтингових агентств» (порівняльна таблиця додається). Проектом, серед іншого, передбачено підвищення відповідальності рейтингових агентств, змінення процедури отримання статусу рейтингового агентства та об’єму інформації, яка має ними розкриватись. Комісією було в певній мірі враховано пропозиції Асоціації за результатом слухань проекту змін на минулому засіданні Комітету 01 березня цього року (порівняльна таблиця додається).
Надалі презентований Комісією проект було офіційно оприлюднено на сайті для отримання пропозицій та зауважень від учасників ринку.
За наявності у вас додаткових пропозицій з приводу наведених вище проектів нормативних актів пропонуємо їх направляти на адресу oleksandrsd@aust.com.ua для подальшого узагальнення позиції професійної спільної та її представлення.
Порівняльна таблиця
Пропозиції АУФТ
З повагою Асоціація «Українські фондові торговці»
|
7 червня 2017 р.
Представник АУФТ взяв участь в засіданні Комітету методології та нагляду за функціонуванням інфраструктури фондового ринку НКЦПФР, яке проходило під головуванням Тарабакіна Д.В.
Детальніше
На засіданні Комітету було презентовано проект рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про внесення змін до Положення про нагляд за дотриманням пруденційних нормативів професійними учасниками фондового ринку» (додається). Такими змінами пропонується суттєво зменшити загальний строк реалізації плану заходів до 1 місяця, для компаній з управління активами – до 2 місяців (крім осіб, які провадять діяльність з управління пенсійними активами, загальний строк реалізації плану заходів для яких не змінюється і становить 6 місяців). Також проектом Змін до Положення пропонується доповнити інформацію щодо приведення значення пруденційного показника у відповідність до його нормативного значення, яка подається професійним учасником до Комісії до закінчення строку, встановленого для подання до Комісії плану заходів, інформацією щодо складових розрахунку відповідного пруденційного нормативу з метою забезпечення можливості оперативного здійснення Комісією нагляду та аналізу факторів, що вплинули на значення пруденційного показника при його розрахунку. Доцільність таких змін було обґрунтовано виходячи з практики правозастосування та поступового наближення до євродиректив.
Асоціацією готується аналіз обґрунтованості необхідності таких змін на даному етапі розвитку правового регулювання ринку. За наявності у вас додаткових пропозицій з приводу наведених вище проектів нормативних актів пропонуємо їх направляти на адресу oleksandrsd@aust.com.ua для подальшого узагальнення позиції професійної спільної та її представлення.
Матеріали комітету
З повагою Асоціація «Українські фондові торговці»
|
7 червня 2017 р.
Представник АУФТ взяв участь в засіданні Комітету з питань стратегії розвитку та економічного аналізу фондового ринку НКЦПФР, яке проходило під головуванням Хромаєва Т.З.
Детальніше
На засіданні Комітету було прийнято такі рішення: 1) підтримано проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування іпотечної заставної» (реєстраційний № 6484 від 22.05.2017 http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=61847), внесений на розгляд Верховної Ради України народним депутатом України Бубликом Ю.В. Законопроектом передбачається уточнення визначення заставної, зміну обов’язкових реквізитів заставної, розширення повноважень державних реєстраторів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та розширення самих реєстраційних процедур. Законопроект підтримано з урахуванням пропозиції Асоціації утриматись від внесення змін до процесуального законодавства, які не є предметом даного законопроекту (детальніше в порівняльній таблиці).
2) підтримано проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів)» (реєстраційний № 5592-д від 20.04.2017 http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=61673), внесеного на розгляд Верховної Ради України народним депутатом України Рибалкою С.В. Асоціацією було озвучено основні зауваження до концепції Законопроекту, які раніше було передано до народних депутатів України (детальніше в порівняльній таблиці).
3) не підтримано проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» щодо зупинення дії ліцензії» (реєстраційний № 6221 від 22.03.2017 http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=61391), внесеного на розгляд Верховної Ради України народним депутатом України Бубликом Ю. В. Законопроект спрямовано на більш однозначне урегулювання зупинення ліцензій. На думку фахівців Комісії такий законопроект не достатньо враховує специфіку законодавства на фондовому ринку. Асоціацією наголошено на існуванні проблеми невідповідності рівня захисту інтересів ліцензіатів при оскарженні рішень про анулювання або зупинення дії ліцензій. Так, при оскарженні зупинення ліцензій до Державної регуляторної служби, відповідні рішення не зупиняють своєї дії, на відміну від рішень про анулювання ліцензій. Така диспропорція має бути усунута.
4) підтримано проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення корпоративного управління юридичних осіб, акціонером (засновником, учасником) яких є держава» (реєстраційний № 6428 від 10.05.2017 http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=61755), внесеного на розгляд Верховної Ради України Кабінетом Міністрів України. Законопроект зменшує можливості для втручання КМУ в діяльність суб’єктів господарювання державного сектору економіки, впроваджується затвердження засад здійснення державної власності для кожного окремо підприємства, частково усуваються протиріччя між повноваженнями уповноважених суб’єктів управління та наглядових рад підприємств, чимало питань допускається регулювати індивідуально в статутних документах.
Слід відзначити, що останні зміни та ініціативи в сфері корпоративного управління, в т.ч. в державному секторі економіки, обговорюватимуться на IV Міжнародний форум корпоративних секретарів (http://cgpa.com.ua/zaxodi/kalendar-zaxodiv/iv-mezhdunarodnyij-forum-korporativnyix-sekretarej.html), партнером проведення якого виступає Асоціація.
5) підтримано проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Положення про вимоги до стандартної (типової) форми деривативів». Планується привести Постанову у відповідність до Податкового кодексу в частині термінології (детальніше в порівняльній таблиці).
За наявності у вас додаткових пропозицій з приводу наведених вище проектів нормативних актів пропонуємо їх направляти на адресу oleksandrsd@aust.com.ua для подальшого узагальнення позиції професійної спільної та її представлення.
Матеріали до засідання комітету Порівняльна таблиця з пропозиціями Асоціації до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів)» (реєстраційний № 5592-д) Порівняльна таблиця з пропозиціями Асоціації до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування іпотечної заставної» (реєстраційний № 6484). Порівняльна таблиця з пропозиціями Асоціації до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Положення про вимоги до стандартної (типової) форми деривативів»
З повагою Асоціація «Українські фондові торговці»
|
7 червня 2017 р.
Апаратом Асоціації розроблено та направлено для погодження членам Комітету з депозитарної діяльності проекту Закону України «Про внесення змін в законодавчі акти стосовно охорони інформації, що міститься у системі депозитарного обліку» та пояснювальної записки до нього.
Детальніше
Законопроект розроблено з урахуванням рекомендацій міжнародних організацій, рекомендацій Association of Global Custodians у співпраці з учасниками фондового ринку та їх об’єднаннями. У березні 2017 року було прийнято Рішення НКЦПФР «Щодо захисту інформації, що міститься в системі депозитарного обліку, при її обробці в інформаційно-телекомунікаційних системах депозитарних установ» № 149 від 07.03.2017 (далі Рішення № 149), згідно з яким, депозитарним установам, в т.ч. банкам, доручено впровадити комплексні системи захисту інформації. З метою вивчення можливостей та способів виконання | |