Шановні члени Асоціації "УФТ"!
21 липня 2022 р. НКЦПФР позбавила Асоціацію «Українські фондові торговці» (АУФТ) статусу саморегулівної організації (СРО) та об’єднання професійних учасників фондового ринку (ОПУФР) за обома видами професійної діяльності – торгівля цінними паперами та депозитарна діяльність.
Це було зроблено з суто формальних причин, зокрема, через не приведення Асоціацією діяльності та внутрішніх документів у відповідність до нових вимог НКЦПФР, хоча в умовах пандемії, перманентного оновлення законодавства, а тепер ще й воєнного стану регулятор і сам не є взірцем вчасності дотримання законодавчих норм.
Анулюванню свідоцтва СРО не передували ані консультації, ані обговорення наявних чи вдаваних порушень з боку Асоціації. Регулятор скористався тимчасовими складнощами доступу фахівців Асоціації до електронної поштової скриньки у воєнних умовах і оперативно наклав максимально жорстку санкцію. Дотепер, навіть після публікації рішення НКЦПФР про позбавлення АУФТ статусу СРО та ОПУФР, Асоціація не має жодного процесуального документу щодо правопорушення, за яке її було покарано.
Зважаючи на непоступливість Асоціації у питаннях захисту прав учасників ринку і неготовність погоджуватися на карго-імплементаційні нормотворчі ініціативи, спрямовані на максимізацію повноважень та доходів регулятора на тлі скорочення його відповідальності, таке ставлення не дивне. Як бачимо на прикладі Асоціації, у НКЦПФР і наразі достатньо незбалансованих та каральних повноважень. Особливо варто звернути на це увагу в умовах дискусії навколо чергової спроби прийняття законодавства про додаткові повноваження НКЦПФР, які очікуються ще менш відповідними реальним потребам ринку, аніж оновлене законодавство про ринки капіталу та організовані товарні ринки. Напевне, всі вже пересвідчилися, що попри райдужні обіцянки, попереднє реформування законодавства про ринок принесло лише марні складнощі його учасникам, натомість жодного розвитку так і не відбулося. На жаль, це типовий наслідок нормотворчості, ініційованої НКЦПФР.
Кожен учасник ринку має самостійно приймати рішення щодо членства у СРО, тим більше, зважаючи на норми законодавства щодо необхідності набуття членства у іншому СРО протягом 3 місяців, про що, звісно, не забула нагадати НКЦПФР.
Тим не менше, вбачається, що наявність конкуренції та альтернативних можливостей завжди тільки на користь якості та вартості надання послуг, у тому числі послуг об’єднання професійних учасників ринку. За відсутності конкуренції очевидні ризики суттєвого підвищення вартості членства у СРО для інвестиційних фірм та депозитарних установ. Подивимося, чи це дійсно нагальна потреба, і чи покращаться внаслідок цього сервіси саморегулювання.
Безумовно, Асоціація докладе зусиль для відновлення статусу СРО, проте навіть за умови його тимчасової відсутності підтримуватиме всі сервіси та програмні продукти для своїх членів. Ми вважаємо, що збереження Асоціації – це принципово важливо для ринку, для дієвого захисту інтересів його учасників.
Асоціація продовжуватиме працювати та сподівається на Вашу підтримку та збереження членства в Асоціації, аби спільно змінювати ринок на краще – не заради візуалізації псевдореформ, а для залучення реальних інвестицій для перемоги та післявоєнного відновлення нашої держави.
З повагою, Асоціація "УФТ".